Na hlavný obsah

Rusi ostreľujú civilné ciele 60-krát častejšie než vojenské

Tvrdí to ukrajinské Centrum pre boj s dezinformáciami.

Rusi ostreľujú civilné ciele 60-krát častejšie než vojenské
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu zasiahlo civilné ciele 60-krát častejšie ako tie vojenské, uvádza Centrum pre boj s dezinformáciami (CPD) patriace pod ukrajinskú národnú bezpečnosť radu.

Moskva od začiatku svojho vpádu do susednej krajiny aj napriek dôkazom odmieta, že by útočila na civilné ciele, pripomína ruskojazyčný server BBC. Ruskí vojaci na ukrajinskom území od 24. februára 2022 podnikli 300 útokov na vojenské ciele a 17 300 úderov na civilné ciele, uvádza CPD.

Dôvodom značnej prevahy útokov na civilnú infraštruktúru je podľa centra okrem iného nízka presnosť ruských zbraní a to, že ruskí vojaci vychádzajú zo zastaraných alebo nepravdivých informácií.

Vyhlásenie jednotlivých strán konfliktu nemožno nezávisle overiť. Na nepresnosť ruského ostreľovania ale už skôr upozornilo napríklad britské ministerstvo obrany.

„Poničené alebo úplne zničené je momentálne viac ako 50 % všetkého bývania v Mariupole, Charkove, Černihive, Buči, Severodonecku a Lysyčansku. A osem percent ukrajinskej populácie, teda viac ako 3,5 milióna ľudí, zostalo bez domova,“ uvádza CPD.

Ostreľovanie Mykolajivu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom najnovšom príhovore odsúdil ostreľovanie juhoukrajinského mesta Mykolajiv ruskou armádou.

„Dnes došlo k jednému z najbrutálnejších ostreľovaní Mykolajiva a okolitého regiónu počas celého obdobia totálnej vojny. Okupanti zasiahli obytné budovy, školy, inú sociálnu infraštruktúru a priemyselné objekty,“ uviedol Zelenskyj v nedeľnom (31. 7.) prejave.

Pripomenul, že pri tomto útoku prišiel o život Oleksij Vadaturskyj, majiteľ jednej z najväčších ukrajinských spoločností obchodujúcich s obilím, mal 74 rokov. Podľa ukrajinských médií útok neprežila ani jeho manželka Rajisa.

Zelenskyj vyslovil úprimnú sústrasť ich príbuzným a priateľom. „Ruským teroristom“ sa podľa neho nepodarí zničiť sociálny a priemyselný potenciál Ukrajiny. „Ukrajina a náš ľud, naše schopnosti sú rozhodne silnejšie ako akékoľvek ruské rakety a granáty,“ povedal.

Rusi posilňujú pozície

Ruská armáda sa podľa Zelenského snaží posilniť svoje pozície v okupovaných oblastiach na juhu Ukrajiny. „Časť ruských síl sa presunie z pozícií na východe smerom na juh — do Chersonskej a Záporožskej oblasti. Ale to im tam nepomôže,“ povedal ukrajinský prezident.

Zdôraznil, že žiadny ruský úder „nezostane bez odozvy zo strany našich vojenských a spravodajských dôstojníkov. Ozbrojené sily Ukrajiny sú pripravené reagovať na každú novú aktivitu okupantov“.

Zo strategického hľadiska Rusko nemá podľa Zelenského šancu vyhrať túto vojnu. Ukrajinské sily si musia udržať svoje pozície, aby aj na taktickej úrovni cítila Moskva svoju porážku.

„Treba sa držať na juhu, na východe a všade. Držať sa obrany, diplomacie a politiky. Zachovať si našu jednotu – a to nielen do víťazstva, ale aj po ňom, aby sme obnovili všetko, čo zničili okupanti. Verím, že toto všetko zvládneme,“ konštatoval Zelenskyj.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet