Na hlavný obsah

ŠTS odsúdil advokáta Alexandra Fila na podmienku

Rozsudok je právoplatný.

ŠTS odsúdil advokáta Alexandra Fila na podmienku
Odsúdený advokát Alexander Filo (vpravo) a jeho právny zástupca Peter Erdös. Foto: TASR

Dlhoročného advokáta Alexandra Fila, obžalovaného zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny takáčovcov, odsúdil v utorok (30. 8.) Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na trest odňatia slobody na tri roky.

Výkon trestu mu podmienečne odložil na skúšobnú dobu štyri roky. Filo urobil vyhlásenie o vine a vzdal sa práva na odvolanie. Rozsudok je právoplatný. ŠTS advokátovi zároveň uložil finančný trest 10 000 eur, na štyri roky mu zakázal vykonávať advokátsku činnosť a nesmie sa stretávať s osobami, ktoré sa zúčastnili na trestnom čine.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek ocenil postoj obžalovaného, ktorý urobil vyhlásenie o vine. Aj on sa vzdal práva na odvolanie. Podľa prokurátora sa Filo len minimálnou mierou podieľal na trestnom čine. Došlo k nemu zhruba pred 15 rokmi.

„V jeho prípade išlo o jednorazovú pomoc. Dnes už odsúdeného uznali za vinného z podpory zločineckej skupiny, ktorá vyvstala z činnosti, ktorej sa dopustil spolu s ďalšou osobou. O jej vine sa ešte právoplatne nerozhodlo, je to tiež advokát,“ doplnil Šúrek.

„Išlo o postup, ktorým docielili zmenu pôvodnej výpovede osoby, ktorá usvedčovala členov zločineckej skupiny. Následne ju stíhali za krivú výpoveď. Časťou pomoci odsúdeného bolo aj to, že jej doniesol finančné prostriedky, ktorými si vyplatila vlastný peňažný trest,“ konštatoval Šúrek.

Obhajca Rastislav Palovič sa pre médiá nemohol vyjadriť. „Klient mi nedal súhlas, aby som verejne hodnotil priebeh hlavného pojednávania. Pán Filo je od dnešného dňa súkromnou osobou a momentálne má povinnosti vo vzťahu k svojim klientom a k Slovenskej advokátskej komore,“ reagoval Palovič.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko