Na hlavný obsah

Ukrajina pred hrozbou invázie nevarovala ľudí zámerne, tvrdí Zelenskyj

Zabránili tak šíreniu paniky.

Ukrajina pred hrozbou invázie nevarovala ľudí zámerne, tvrdí Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: Twitter/Reuters

Ak by Kyjev vopred varoval ukrajinských občanov pred možnosťou ruskej invázie, rozšírila by sa na Ukrajine panika a Rusko by krajinu ovládlo v poriadku dní, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s denníkom The Washington Post.

Medzinárodní partneri podľa neho síce Ukrajinu s predstihom upozorňovali na potenciálny ruský vpád, konkrétne údaje ale neposkytli.

Ak by sme to zverejnili, dostali by nás o tri dni,“ povedal Zelenskyj. Ukrajinské vedenie malo podľa neho pocit, že nie je dobré vyvolávať paniku, ktorá by viedla k úteku ľudí zo krajiny.

Keď sa začala invázia, boli sme takí silní, ako len to išlo. Niektorí ľudia odišli, ale väčšina zostala, bojovala za svoj domov, „zdôraznil ukrajinský líder.

Zelenskyj na otázku, či osobne vedel o chystanej plnohodnotnej invázii na Ukrajinu, odpovedal, že nikto netušil, ako presne bude vojna vyzerať. „Ako by tomu niekto mohol uveriť? Že budú (ruskí vojaci) mučiť ľudí a že to je ich cieľ? Nikto neveril, že to bude také, „uviedol.

Keď sa podľa neho Kyjev pýtal zahraničných partnerov na detaily ich varovania, napríklad odkiaľ sa bude invázia viesť a koľko vojakov sa jej zúčastní. Nedostal však viac informácií, ako už mal. Zelenskyj tiež kritizoval, že Ukrajina síce dostala varovanie, ale nie zbrane, aby sa na ruský vpád pripravila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet