Na hlavný obsah

V Kalifornii zúri ďalší obrovský požiar

Zachvátil vyše 200 kilometrov štvorcových.

V Kalifornii zúri ďalší obrovský požiar
Na fotografii požiar McKinney v Kalifornii. Foto: Twitter/TheHotshotWakeUp: Podcast

V kopcoch na severe Kalifornie hasiči bojujú s lesným požiarom, ktorý sa po piatkovom (29. 7.) vypuknutí rýchlo rozrástol do najväčšieho ohňa tohto roka v najľudnatejšom americkom štáte.

Požiarisko v nedeľu (31. 7.) večer zostávalo úplne nezabezpečené. Oblasť muselo opustiť asi 2 000 ľudí. Úrady varujú, že situáciu by v najbližších dňoch mohli skomplikovať búrky. Informuje o tom spravodajská spoločnosť BBC.

Požiar nazvaný McKinney vypukol zo zatiaľ neznámeho dôvodu v piatok popoludní. Horí v riedko zaľudnenej časti okresu Siskiyou len niekoľko kilometrov južne od hraníc Kalifornie s Oregonom.

Podľa posledného hlásenia agentúry Cal Fire, ktorá koordinuje boj proti požiarom, už spálil územie s rozlohou 212 kilometrov štvorcových.

Išlo tak o ešte väčšiu explóziu ohňa ako o týždeň skôr v prípade požiaru Oak. Ten sa rozhorel v centrálnej časti Kalifornie blízko Yosemitského národného parku.

Toto ohnisko sa hasičom aktuálne darí dostávať pod kontrolu po tom, ako sa o niekoľko dní rozrástlo na necelých 80 kilometrov štvorcových.

Horí úplne nekontrolovane

Požiar McKinney zatiaľ horí úplne nekontrolovane a podľa kalifornského guvernéra Gavina Newsoma už zničil viaceré obydlia. Newsom v okrese Siskiyou vyhlásil stav núdze.

Miesta zasiahnuté požiarom podľa úradov opustilo najmenej 2 000 obyvateľov alebo turistov, ktorí zdolávali známu diaľkovú trasu Pacific Crest Trail.

Podľa Newsoma k rýchlemu šíreniu plameňov prispeli vysoké teploty, vietor a blesky. Tieto nepriaznivé podmienky by mohli v najbližších dňoch pokračovať, keďže predpoveď sľubovala ďalšie búrky.

„Nahromadené palivo je také suché, že ho môže zapáliť aj blesk,“ povedala hovorkyňa Lesnej správy USA Adrienne Freemanová.

Dodala, že búrky spravidla sprevádza „nevyspytateľný“ vietor, ktorý môže plamene hnať do rôznych strán.

Meteorológ Brad Schaaf však denníku The New York Times povedal, že dym stúpajúci z požiariska by mohol spôsobiť pokles teplôt a prípadne zmierniť niektoré faktory prispievajúce k šíreniu plameňov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet