Na hlavný obsah

V Sierre Leone vyhlásili celoštátny zákaz vychádzania

Dôvodom sú násilné protivládne protesty.

V Sierre Leone vyhlásili celoštátny zákaz vychádzania
Na snímke vlajka afrického štátu Sierra Leone. Foto: ČTK/PA/Mike Egerton

V západoafrickom štáte Sierra Leone vyhlásili v stredu (10. 8.) celoštátny zákaz vychádzania s cieľom ukončiť násilné protivládne protesty, ktoré si vyžiadali už viacero obetí a desiatky zranených.

Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej zákaz vychádzania začal platiť v stredu (10. 8.) o 15.00 h a skončiť sa mal vo štvrtok (11. 8.) o 07.00 h. Početné davy demonštrantov rozhorčených rastúcou infláciou a stúpajúcimi cenami potravín, energií a palív vyšli v stredu dopoludnia do ulíc metropoly Freetown i ďalších miest a požadovali odstúpenie prezidenta Juliusa Maadu Bia, ktorý je momentálne na súkromnej návšteve Británie.

Takmer úplne zablokovali aj internet

Protestujúci hádzali pálili pneumatiky a hádzali kamene na policajtov, ktorí ich rozháňali slzotvorným plynom a podľa niektorých svedkov aj ostrými nábojmi. Úrady sa snažia protesty, počas ktorých došlo k vypáleniu viacerých policajných staníc a ďalších verejných budov, potlačiť aj takmer úplným zablokovaním internetu.

Prezidenta počas pobytu v zahraničí zastupuje viceprezident Mohamed Juldeh Jalloh, ktorý aj ohlásil zavedenie celoštátneho zákazu vychádzania. Zároveň oznámil, že počas protestov už prišli o život dvaja policajti.

Podľa agentúry Reuters žije pod hranicou chudoby zhruba polovica z osem miliónov obyvateľov Sierry Leone. Znepokojenie nad násilnosťami v Sierre Leone vyjadrili Európska únia, Británia, OSN aj regionálny ekonomický blok ECOWAS.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet