Na hlavný obsah

Výbuchy na Kryme nespôsobili americké zbrane, tvrdí Pentagon

Úrady na Kryme hovoria o nehode.

Výbuchy na Kryme nespôsobili americké zbrane, tvrdí Pentagon
Dym stúpa po výbuchoch v ruskej leteckej základni Novofedorivka na Rusmi anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Foto: TASR/AP

Spojené štáty nevedia, čo spôsobilo mohutné výbuchy na ruskej leteckej základni Novofedorivka na anektovanom Kryme. Vylučujú však, že by explózie mohli spôsobiť zbrane, ktoré Kyjevu dodal Washington.

Uviedol to v piatok (12. 8.) vysokopostavený predstaviteľ Pentagonu, ktorého citovala agentúra AFP. USA dodali ukrajinskej armáde už značné množstvo munície a zbraní, avšak žiadne z nich by podľa neho Ukrajincom neumožnili útočiť tak hlboko na územiach ovládaných Ruskom.

Úrady hovoria o nehode, nie útoku

„Neposkytli sme nič, čo by (Ukrajincom) umožnilo zaútočiť na Krym,“ povedal novinárom predstaviteľ Pentagonu, ktorý si neželal byť menovaný. Konkrétne vylúčil, že by výbuchy na Kryme mohli spôsobiť americké taktické balistické strely ATACMS, ktoré je možné odpaľovať z mobilných raketometov HIMARS.

Takéto raketomety už Spojené štáty Ukrajine dodali, ale strely tohto typu nie, uviedol citovaný činiteľ. Pentagon podľa neho nedisponuje informáciami, na základe ktorých by mohol stanoviť, či na Kryme došlo k raketovému útoku, alebo išlo o akt sabotáže.

Výbuchy však mali „dosť výrazný vplyv na operácie a personál ruského letectva“. Úrady na Ruskom anektovanom Kryme popierajú, že by výbuchy na leteckej základni spôsobil ukrajinský útok a hovoria v tejto súvislosti o nehode.

Akcia špeciálnych ukrajinských jednotiek?

Niektoré západné médiá však s odkazom na nemenované ukrajinské zdroje uviedli, že išlo o akciu špeciálnych ukrajinských jednotiek. Podľa analytikov eventualitu útoku podporujú aj satelitné zábery a videá z miesta explózií.

Informáciu, že výbuchy spôsobil ukrajinský útok zverejnilo v piatok (12. 8.) aj americké ministerstvo obrany. Podľa neho ukrajinská armáda vyvíja na juhu krajiny silný tlak na ruského protivníka. V sobotu (13. 8.) ráno však ministerstvo informáciu odstránilo a označilo ju za nepresnú.

Kyjev oficiálne akúkoľvek spojitosť s výbuchmi poprel, pričom naznačil, že výbuchy mohla spôsobiť aj nekompetentnosť ruskej armády.

Britské ministerstvo obrany v piatok (12. 8.) uviedlo, že Rusi v dôsledku výbuchov na Kryme prišli o osem bojových lietadiel, ktoré zničili, respektíve veľmi poškodili. Podľa britských tajných služieb na ruskej základni zrejme vybuchli štyri nekryté muničné sklady.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet