Na hlavný obsah

Vyšetrovatelia daňového škandálu údajne skúmali Scholzove emaily

Nemecká vláda prišla pre škandál o miliardy eur.

Vyšetrovatelia daňového škandálu údajne skúmali Scholzove emaily
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: TASR/AP

Nemeckí vyšetrovatelia údajne preverovali aj elektronickú poštu spolkového kancelára Olafa Scholza v spojitosti s daňovým škandálom, pri ktorom nemecká vláda prišla o miliardy eur. Informuje o tom agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na pondelkovú (8. 8.) správu nemeckého denníka Hamburger Abendblatt.

Výbor vyšetrujúci takzvané transakcie „cum-ex“ preveril ešte v marci Scholzovu korešpondenciu z obdobia, keď bol starostom Hamburgu. Druhé najväčšie nemecké mesto viedol v rokoch 2011-2018, neskôr sa stal ministrom financií.

Transakcie „cum-ex“ zahŕňajú viacerých účastníkov, ktorí si medzi sebou vymieňali cenné papiere s cieľom získať daňové preplatky a iné finančné výhody, píše AFP.

Obvinili desiatky osôb

Po prvýkrát ich odhalili v roku 2017. V spojitosti s týmto škandálom v Nemecku obvinili desiatky osôb vrátane bankárov, obchodníkov s cennými papiermi a právnikov.

Vyšetrovatelia sa teraz zameriavajú na rozhodnutie finančných úradov v Hamburgu z novembra 2016. Išlo o zrušenie požiadavky na vrátenie daňových preplatkov vo výške 47 miliárd eur od súkromnej banky M. M. Warburg.

Cieľom je zistiť, akým spôsobom sa na tomto rozhodnutí podieľali politici. Ako píše na svojej webovej stránke denník Die Zeit, Scholz sa mal v tomto prípade stretnúť s vtedajším šéfom banky Christianom Oleariousom.

Scholzov hovorca Steffen Heberstreit pre Hamburger Abendblatt povedal, že nevie o vyšetrovaní emailov kancelára. Podľa jeho slov „nie je čo skrývať“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet