Na hlavný obsah

Záporožská jadrová elektráreň sa opäť stala terčom ostreľovania

Okrem menšieho požiaru trávy sa nič vážne nestalo.

Záporožská jadrová elektráreň sa opäť stala terčom ostreľovania
Areál Záporožskej jadrovej elektrárne v ukrajinskom meste Enerhodar. Foto: TASR/AP

Záporožskú jadrovú elektráreň, najväčšiu v Európe, znovu ostreľovali. Uviedla to vo štvrtok (11. 8.) ukrajinská spoločnosť Energoatom, ktorá zo streľby obvinila ruské jednotky. Tie elektráreň obsadili už v marci. Miestne úrady, dosadené Rusmi, naopak tvrdia, že elektráreň ostreľovali ukrajinské sily z raketometov a z ťažkých diel.

Ruské vojská vo štvrtok „znovu ostreľovali najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe, Záporožskú (elektráreň)“, uviedol Energoatom podľa denníka Ukrajinska pravda. Okrem menšieho požiaru trávy sa nič vážne nestalo a nikto sa nezranil, uviedla firma.

Nemohli sa vystriedať pracovné sily

Päť striel dopadlo blízko riaditeľstva elektrárne a úložisko odpadu, ďalších päť nasledovalo pri hasičskej strážnici v blízkosti zariadenia. Kvôli ostreľovaniu sa v elektrárni nemohli vystriedať pracovné smeny. Energoatom ubezpečil, že situácia je pod kontrolou, a ruské tvrdenia o panickom úteku zamestnancov nezodpovedajú skutočnosti.

Ukrajinská pravda dodala, že podľa Energoatomu ruskí okupanti ostreľovali elektráreň už 5. augusta. A to dvakrát za jeden deň, pričom v druhom prípade strely dopadli blízko jedného z jadrových reaktorov. Ďalšie ruské ostreľovanie podľa ukrajinskej strany nasledovalo 6. augusta.

Člen Rusmi dosadenej správy okupovanej časti Záporožskej oblasti Vladimir Rogov naopak tvrdí, že elektráreň ostreľovali Ukrajinci. „Jadrovú elektráreň ostreľujú z raketometov a ťažkých diel z pravého brehu Dnepra, z územia Dnepropetrovskej oblasti, kontrolovaného režimom (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského,“ vyhlásil podľa ruskej agentúry TASS.

Sám Zelenskyj vo štvrtok varoval, že Rusko môže v Záporožskej jadrovej elektrárni vyvolať najväčšiu haváriu v dejinách. To by v podstate podľa neho znamenalo použitie jadrovej zbrane.

„Každý z vás zvažoval, ako postupovať, ak Rusko použije taktické jadrové zbrane. Ale zvážte ešte jedno – Rusko môže spôsobiť najväčšiu radiačnú haváriu v dejinách v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorej faktické následky by mohli byť ešte katastrofálnejšie ako Černobyľ. V podstate by to bolo to isté, ako nasadenie jadrových zbraní Ruskom. Ale bez jadrového útoku,“ povedal Zelenskyj vo videu účastníkom štvrtkovej darcovskej konferencie v Kodani.

Prezident podľa denníka Ukrajinska pravda zdôraznil, že čím skôr sa podarí zastaviť ruskú agresiu, tým rýchlejšie sa Európa a svet budú môcť cítiť bezpečne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet