Na hlavný obsah

Zdravotníci čelia čoraz viac verbálnym aj fyzickým útokom

Konflikty vznikali tiež z dôvodu neochoty dodržiavať pandemické opatrenia.

Zdravotníci čelia čoraz viac verbálnym aj fyzickým útokom
Zdravotníci sa starajú o ležiacich pacientov. Foto: TASR

Zdravotníci sa v nemocniciach stretávajú s verbálnymi aj fyzickými útokmi. Verbálne útoky sa za posledné dva roky podľa hovorkyne Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Evy Kliskej vystupňovali.

„Evidujeme aj fyzické útoky na našich zdravotníkov. Za posledný rok sú to desiatky prípadov,“ povedala. Útočníci sú mnohokrát podľa hovorkyne pod vplyvom alkoholu alebo drog. „Mnohí z týchto pacientov sú veľmi agresívni a útočia na našich zdravotníkov a tiež poškodzujú priestory v čakárni alebo v samotnej ambulancii,“ uviedla Kliská.

Konflikty vyvolané pacientami vznikali tiež napríklad z dôvodu ich neochoty dodržiavať pandemické opatrenia, najmä testovanie na ochorenie COVID-19 alebo nosenie respirátora.

Nespokojnosť vyvoláva tiež materiálne vybavením nemocnice, priblížila hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica Ružena Maťašeje.

Každodenné skúsenosti

„Bohužiaľ, musíme konštatovať, že s dešpektom, vulgárnym až arogantným správaním sa pacientov, ale aj ich príbuzných, sú zdravotnícki pracovníci konfrontovaní každodenne,“ povedala Maťašeje.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici
Na snímke Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Zdroj: TASRFoto: TASR

Najviac sa s agresivitou stretávajú na oddelení urgentného príjmu, na psychiatrickej klinike a internej traumatologickej klinike. V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice bola náročnejšia situácia v čase pandémie ochorenia COVID-19.

„Keď sme zaznamenali, a sú aj verejne známe, protesty proti našim lekárom. Situácia sa po uvoľnení protipandemických opatrení upokojila,“ potvrdila Monika Krišková z UNLP s tým, že v poslednej dobe nezaznamenali útoky na zdravotníkov.

„Nemocnica a ani zdravotníci nemajú relevantné možnosti ochrany. Nemocnica má síce oddelenie vnútornej ochrany, avšak naši pracovníci SBS majú takisto legislatívne obmedzené možnosti, ako zasiahnuť. V prípade agresivity pacientov musíme privolať políciu,“ vysvetlila Maťašeje.

Zákon nevyužívajú

Zákon podľa nej problém útokov upravuje, ale keďže nie každý útok napĺňa znaky priestupku alebo trestného činu, pre prax považuje nemocnica legislatívu za nepostačujúcu. Slovenská lekárska komora (SLK) nepovažuje zmenu legislatívy za potrebnú.

Problém vidí v jej uplatňovaní zo strany polície, orgánov súdnej moci, ale aj od samotných lekárov.

„Zákon využívajú menej ako minimálne – pre náročnosť postupu a pre ich ľudský prístup k pacientom aj v tejto oblasti,“ reagovala komora.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSAPA) organizuje komunikačné školenia zvládania agresívneho pacienta a jeho príbuzných.

Podľa jej prezidentky Ivety Lazorovej sa snaží nabádať zdravotnícke zariadenia, aby aj oni iniciatívne svojich zamestnancov v tejto oblasti školili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko