Na hlavný obsah

Dôchodcovia chcú zvýšenie penzií, trinásty dôchodok a nulové doplatky za lieky

Kollárovi predseda JDS odovzdal petíciu.

Dôchodcovia chcú zvýšenie penzií, trinásty dôchodok a nulové doplatky za lieky
Na snímke predseda Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) Michal Kotian prichádza odovzdať predsedovi Národnej rady SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina) podpisy k petícii na presadenie pomoci pre seniorov. Foto: TASR

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) odovzdala v utorok (13. 9.) predsedovi Národnej rady (NR) SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina) petíciu s názvom „Aj seniori chcú dôstojne žiť“.

Požiadavky zahŕňajú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o 8 % do konca tohto roka, rozmrazenie minimálnych starobných dôchodkov či výplatu 14. dôchodku v novembri.

Seniori okrem iného žiadajú aj schválenie 13. dôchodku vo výške mesačného dôchodku namiesto vianočného príspevku. Ale aj zvýšenie štátneho príspevku na rehabilitačno-liečebné pobyty z 50 na 100 eur. Požadujú aj nulové doplatky na lieky pre každého seniora, na všetky lieky, nielen na najlacnejšie generiká.

„Išlo nám hlavne o to, aby si spoločnosť uvedomila, že zatiaľ nám dôchodcom nedali žiadnu kompenzáciu toho, že máme zvýšené životné náklady. A to hlavne tým, ktorí sú nízkopríjmoví, ktorí majú najnižšie dôchodky, ktorí žijú pod hranicou životného minima a tak ďalej. Práve tým je treba pomôcť,“ priblížil po stretnutí s Kollárom predseda JDS Michal Kotian.

Dôchodcovia odovzdali petíciu s viac ako 180 000 podpismi. Kollár podľa predsedu JDS ocenil vyzbieranie takého počtu podpisov za krátky čas. Na stretnutie podľa Kotiana prišiel aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). „Hovoril o konkrétnych krokoch, čo by sa dalo k tomu urobiť do konca roka, aby dôchodcovia ako tak mohli solídne prežiť,“ skonštatoval Kotian.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko