Na hlavný obsah

EÚ zavedie sankcie voči organizátorom nelegálnych referend na Ukrajine

Zatiaľ nie je jasné, akú podobu budú mať tieto opatrenia.

EÚ zavedie sankcie voči organizátorom nelegálnych referend na Ukrajine
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Európska únia zavedie sankcie voči organizátorom nelegálnych, Moskvou podporovaných referend o pripojení k Ruskej federácii. Povedal to hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella Peter Stano.

„Všetci ľudia, ktorí sa podieľajú na nelegálnych, nelegitímnych referendách (o anexii), budú čeliť následkom,“ povedal Stano. Bezprostredne nebolo jasné, akú podobu budú mať tieto opatrenia.

Predstavitelia samozvaných republík na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej, ako aj Ruskom dosadení zástupcovia okupovaných častí Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny zorganizovali „referendá“ o pripojení k Rusku v termíne od 23. do 27. septembra.

EÚ už minulý týždeň avizovala, že takéto referendá nanútené ruskými okupantmi bude považovať za nelegálne a bude ich vnímať ako ďalšie kroky v podkopávaní suverenity a nezávislosti Ukrajiny.

Mnohé krajiny už avizovali, že výsledky uvedených pseudoreferend neuznajú. Rovnako ako v prípade sporného plebiscitu o pripojení Krymského polostrova k Rusku, ktorý sa konal v roku 2014.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak uviedol, že Ukrajinci, ktorí sa podieľali na organizácii „referend“, budú čeliť obvineniam z vlastizrady a najmenej piatim rokom väzenia. Povedal to v rozhovore pre švajčiarske noviny Blick.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet