Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Grécky premiér vylúčil ozbrojený konflikt s Tureckom

Reagoval na ostré vyjadrenia Erdogana.

Grécky premiér vylúčil ozbrojený konflikt s Tureckom
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Grécky premiér si nevie predstaviť, že by napätie so susedným Tureckom mohlo niekedy eskalovať do ozbrojeného konfliktu. Kyriakos Mitsotakis to pre agentúru AP povedal v reakcii na nedávnu ostrejšiu rétoriku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Neverím, že sa to niekedy stane. A ak by sa to, nedajbože, stalo, Turecko by dostalo absolútne devastujúcu odpoveď. A myslím si, že oni to dobre vedia. Turecko pozná kompetenciu gréckych síl,“ uviedol Mitsotakis.

Erdogan obvinil Grécko, ktoré je spolu s Tureckom členom NATO, z toho, že okupuje údajne demilitarizované ostrovy v Egejskom mori a pohrozil, že Ankara podnikne kroky. Mitsotakis povedal, že napriek Erdoganovým „neprijateľným“ komentárom je stále otvorený dialógu a stretnutiu s ním.

Predseda gréckej vlády spojil jednoznačnú podporu Grécka pre Ukrajinu s obavami, že ak Rusko zvíťazí, mohlo by slúžiť ako príklad pre iné krajiny s expanzívnymi tendenciami.

„Existuje deliaca čiara medzi krajinami, ktoré rešpektujú nedotknuteľnosť hraníc, pravidlá medzinárodného práva, a tými, ktoré veria, že na základe práva najsilnejších sa môžu zamerať na krajiny, o ktorých si myslia, že sú slabšie, a z rozmaru zmeniť hranice,“ skonštatoval Mitsotakis.

„Je veľmi dôležité dať Ukrajine možnosť vyrokovať mier s Ruskom za vlastných podmienok. Rozhodne nie ako porazenej v tejto vojne,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet