Na hlavný obsah

Guterres odsúdil plány Ruska na anektovanie štyroch ukrajinských oblastí

Konanie Ruska podľa neho ďalej ohrozí vyhliadky na mier.

Guterres odsúdil plány Ruska na anektovanie štyroch ukrajinských oblastí
Na snímke António Guterres. Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres vo štvrtok (29. 9.) odsúdil plány Ruska na anektovanie okupovaných ukrajinských oblastí.

Podľa jeho slov ide o „nebezpečnú eskaláciu, ktorá nemá v modernom svete miesto“. Informovala o tom agentúra AFP.

„Akékoľvek rozhodnutie o pristúpení k anexii ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti nemá žiadnu právnu hodnotu a zaslúži si byť odsúdené,“ uviedol. Anexiu podľa neho nesmie svet akceptovať.

Akákoľvek anexia územia krajiny založená na použití sily podľa neho porušuje Chartu OSN a medzinárodné právo. Referendá v regiónoch sa konali uprostred vojny pod ruskou ozbrojenou okupáciou a mimo ústavného rámca Ukrajiny. „Nemožno ich nazvať skutočným prejavom vôle ľudu,“ dodal.

Rusko ako jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN nesie podľa Guterresa osobitnú zodpovednosť za dodržiavanie Charty OSN. „Akékoľvek rozhodnutie Ruska pokračovať ďalej ohrozí vyhliadky na mier,“ uzavrel.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok vyhlásil, že štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny k sebe Ruská federácia začlení v piatok (30. 9.) podpísaním príslušných dohôd v Kremli.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet