Na hlavný obsah

Handzuš odstúpil z výkonného výboru SZĽH. Nesúhlasí s postojom zväzu vo veci hráčov z KHL

V slovenskom hokeji nekončí úplne.

Handzuš odstúpil z výkonného výboru SZĽH. Nesúhlasí s postojom zväzu vo veci hráčov z KHL
Na snímke odchádzajúci člen výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Michal Handzuš. Foto: TASR

Minulotýždňové mimoriadne kontroverzné rozhodnutie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), ktorý neplánoval obmedziť reprezentáciu Slovenska pre hráčov z ruskej KHL, má za následok odstúpenie niekdajšieho skvelého útočníka Michala Handzuša z výkonného výboru SZĽH.

Aktuálne 45-ročný bývalý center o tom informoval v utorok (13. 9.) prostredníctvom vyhlásenia na twitteri.

„V nadväznosti na stanovisko SZĽH zo dňa 8.9. 2022 sa vzdávam funkcie člena VV SZĽH a taktiež všetkých svojich ďalších aktivít v organizácii SZĽH. Väčšina VV rozhodla, že hráči hrajúci KHL môžu ďalej reprezentovať Slovensko na medzinárodných súťažiach, a ja to rešpektujem. Toto stanovisko je však v rozpore s mojím hodnotovým nastavením, a preto si za týchto okolností neviem predstaviť moje ďalšie pôsobenie v akejkoľvek funkcii v SZĽH. Po vydaní stanoviska SZĽH som považoval za dôležité informovať viacerých ľudí v hokejovom hnutí a oznámiť im moje rozhodnutie osobne. Z tohto dôvodu prichádza moje verejné vyhlásenie až dnes,“ uviedol vo vyhlásení.

Naďalej chce pracovať s mládežou

V slovenskom hokeji majster sveta z Göteborgu 2002 nekončí úplne. „Naďalej budem pracovať s mládežou na klubovej úrovni, kde sa budem snažiť napĺňať víziu rozvoja hráča 21. storočia a teda rozvíjať deti po športovej, hokejovej a osobnostnej stránke,“ napísal.

Michal Handzuš počas bohatej kariéry absolvoval štvorciferný počet stretnutí v zámorskej NHL a s Chicagom Blackhawks získal Stanleyho pohár.

Napriek tomu, že Švédsko, Fínsko, Česko či Francúzsko rozhodli o tom, že ich hráči pôsobiaci v KHL nemôžu reprezentovať svoje krajiny, sa SZĽH rozhodol taký zákaz nevydať. KHL pritom tvoria prevažne ruské kluby, ktoré podporujú prezidenta Vladimira Putina.

A ten stojí za vojenským ťažením, ktoré Rusi vo februári začali na území Ukrajiny. KHL financujú ruské štátne podniky a hlásia sa k podpore súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko vo februári 2022 s pomocou Bieloruska vojensky napadlo Ukrajinu a stále vedie boje na území geografického suseda Slovenska.

Proti verdiktu SZĽH sa ohradili viacerí partneri zväzu. Na súpiskách tímov KHL aktuálne figuruje osem slovenských hokejistov – Michal Krištof, Christián Jaroš, Samuel Buček, Michal Čajkovský, Adam Liška, Patrik Rybár, Adam Húska a Július Hudáček.

Gólman Hudáček už skôr ukončil reprezentačnú kariéru. Partner SZĽH nesúhlasí s rozhodnutím uvedených hokejistov nevylúčiť z národného tímu.

Podľa SZĽH uvedení legionári neporušujú medzinárodné dohody ani slovenské zákony, preto ich chce naďalej pozývať na akcie národného tímu.

Zväzu sa tiež nepáčia útoky a nevraživosť voči športovcom. Tie považuje za neakceptovateľné rovnako ako je podľa SZĽH neprijateľný akýkoľvek vojnový konflikt.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko