Na hlavný obsah

Hudobná kariéra Františka Nedvěda je navždy spätá s bratom Janom

Darilo sa mu však aj ako sólistovi.

Hudobná kariéra Františka Nedvěda je navždy spätá s bratom Janom
Český spevák František Nedvěd na slovenskom hudobnom festivale Lodenica v roku 2007. Foto: TASR

František Nedvěd sa narodil 19. septembra 1947 v Prahe. Spolu so starším bratom Janom vyrastali v štvrti Spořilov, veľa času však trávili mimo mesta v Lukách pod Medníkem pri rieke Sázava. Podobne ako ich vrstovníci začínali s big-beatom, hrali v skupinách The Three Long Fingers a The Preachers.

V roku 1972 založili trampskú skupinu Toronto. V roku 1974 vyhrali prvýkrát festival Porta so skladbou Kamarád. Ešte v tom istom roku dali svojej skupine — tesne pred koncertom v pražskej Lucerne — nový názov Brontosauři.

Každý, kto vedel aspoň tri akordy na gitare, hrával pri táborákoch piesne skupiny Brontosauři. Notoricky známe piesne ako Frankie dlouhán, Na kameni kámen, Růže z papíra či Tulácký ráno, či Stánky a Ptáčata, ktoré potom už celkom zľudoveli.

V polovici roku 1975 skupinu rozpustili a Jan spolu s Františkom Nedvědom a Zdenou Tichotovou sa na rok stali členmi skupiny Spirituál Kvintet. Formáciu Brontosauři opäť obnovili v roku 1976. V roku 1991 vydali úspešný album Ptáčata a rok nato album Kamínky. V roku 1995 vydali album Na kameni kámen.

Sám Nedvěd najradšej spomínal na obdobie medzi rokmi 1978 a 1990. „Vtedy bolo všade plno a všade úspech. Ľudia boli priateľskí a milí. Hrali sme napríklad v Plzni-Lochotíne na Porte, bolo tam 30 000 divákov a každý mal zapaľovač a svetlo. Tisíce svetiel! Bolo to také krásne!“

K päťdesiatym narodeninám brata Honzu Nedvěda odohrali 21. júna 1996 veľmi úspešný a pamätný koncert na Strahove, na ktorý prišlo 70 000 ľudí.

Sólová kariéra

Bratia sa rozišli v roku 1997, každý z nich sa venoval sólovej dráhe.

V roku 1998 vydal František prvý sólový album Neváhej a vejdi, rok nato druhý album Druhé podání. Nasledovali albumy Třetí pokus (2001), Čtvrtá sada (2003) a Když ohně zaplanou (2004). Sériu sólových projektov Františka Nedvěda uzavrel album s názvom Pátá z roku 2006.

Hitmi sa stali Nedvědove piesne Třetí pokus, Kočovní herci, Poprvé sám, Rozchod či Stánky.

Po rokoch odlúčenia sa dali bratia opäť dohromady a 19. decembra 2007 sa stretli na spoločnom koncerte v Lucerne na jednom pódiu. Záznam z ich vystúpenia vyšiel na live albume Nedvědi 60, Fešáci 40, Lucerna 07.

V novembri 2011 bratia Jan a František Nedvědovci vydali album Souhvězdí jisker. „Po dlhých pätnástich rokoch prichádzam vo dvojici spolu s bratom Janom s novým albumom. V medziobdobí síce vznikol celý rad živých nahrávok a niekoľko sólových albumov nás oboch, spoločne sme však nahrali nové piesne až teraz. Legendárna poetika nestratila nič zo svojho čara, často dokonca nadobudla aktuálnosť,“ uviedol vtedy František Nedvěd na svojej webovej stránke.

Zdravotné problémy

Od roku 2013 vystupoval František Nedvěd znovu samostatne alebo s kapelou Tiebreak, príležitostne so svojím synom Vojtom. Spevák trpel už v minulosti zdravotnými problémami. Minulý rok prekonal rakovinu, pre ktorú dočasne prišiel o hlas.

O niekoľko mesiacov neskôr podstúpil operáciu srdca, počas ktorej mu lekári vykonali štvornásobný bypass. Následne prekonal aj ochorenie COVID-19, pripomenul server Lidovky.cz.

Po uvoľnení opatrení v súvislosti s koronavírusovou pandémiou plánoval veľkolepý návrat na pódium. S bratom Janom dokonca uvažovali o spoločnom koncerte v pražskej O2 aréne, ktorým chceli zopakovať úspech z pražského Strahova v roku 1996.

František Nedvěd zomrel 19. júla 2021 vo veku 73 rokov. Podľahol rakovine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet