Na hlavný obsah

Krakov označil hudobníka Rogera Watersa z Pink Floydu pre jeho výroky o vojne za „nežiaducu osobu“

Jeho aprílový koncert v Poľsku zrušili.

Krakov označil hudobníka Rogera Watersa z Pink Floydu pre jeho výroky o vojne za „nežiaducu osobu“
Na snímke hudobník Roger Waters. Foto: TASR/AP

Za „nežiaducu osobu“ vyhlásilo v stredu (28. 8.) poľské mesto Krakov hudobníka anglickej skupiny Pink Floyd Rogera Watersa v súvislosti s jeho postojom k vojne na Ukrajine. Došlo k tomu niekoľko dní po tom, čo bol v dôsledku tohto sporu zrušený jeho koncert v Poľsku, informuje agentúra AFP.

„V Krakove nechceme ľudí, ktorí sú v informačnej vojne na strane Ruska a podporujú alebo opakujú propagandu (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ napísal na sociálnej sieti Twitter podpredseda krakovskej mestskej rady Michal Drewnicki.

Ako dodal, rada bola v rozhodnutí o vyhlásení Watersa za nežiaducu osobu jednomyseľná. Rozhodnutie nie je právne záväzné, konštatuje AFP.

Waters tento mesiac napísal otvorený list, v ktorom uviedol, že Západ by mal prestať zásobovať Kyjev zbraňami, a obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že na Ukrajine povolil „extrémistický nacionalizmus“. Zároveň Zelenského vyzval, aby „ukončil túto krvavú vojnu“.

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská na Twitteri odpovedala príspevkom, v ktorom uviedla, že „o mier by ste mali radšej požiadať prezidenta Ruskej Federácie. Nie Ukrajinu“.

Waters mal mať v krakovskej aréne Tauron v apríli 2023 koncert. V sobotu (24. 9.) však vstupenkový portál Live Nation Polska na Twitteri bez uvedenia akýchkoľvek podrobností uviedol, že koncert bol „zrušený“.

Waters následne na Facebooku poprel správy poľských médií, podľa ktorých jeho tím z tejto stredoeurópskej krajiny vykázali. Zároveň dodal, že chcel len vyzvať zainteresované štáty, aby „pracovali na vyrokovanom mieri a neeskalovali situáciu smerom k trpkému koncu“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet