Na hlavný obsah

K vyšetreniu úniku z plynovodov Nord Stream môže dôjsť až o dva týždne

V súčasnosti to situácia nedovolí.

K vyšetreniu úniku z plynovodov Nord Stream môže dôjsť až o dva týždne
Únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. Foto: ČTK/AP

Môže to trvať jeden až dva týždne, kým sa budú môcť preskúmať nevysvetlené úniky zemného plynu z dvoch plynovodov Nord Stream v Baltskom mori. V stredu (28. 9.) to povedal dánsky minister obrany Morten Bödskov. Informuje o tom agentúra AFP.

„Pre tlak v plynovodoch a množstvo unikajúceho plynu môže úplne pokojne trvať jeden až dva týždne, kým sa situácia v oblasti zlepší natoľko, aby sa mohlo zisťovať, čo sa stalo,“ povedal novinárom minister obrany na okraj stretnutia s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli.

„Nastal veľmi veľký výbuch, preto nejaký čas bude trvať, kým sa tam dolu dostaneme,“ doplnil Bödskov. Potrubia vedú v hĺbke 80 metrov na dne Baltského mora.

V utorok (27. 9.) dánska premiérka Mette Frederiksenová vyhlásila, že úrady pokladajú úniky plynu z pondelka za následok „zámerných činov“. „Nehovoríme o nehode,“ poznamenala premiérka. Európska únia sľúbila „na túto sabotáž masívnu a jednotnú reakciu“.

Plynovody Nord Stream 1 a 2 privádzajú zemný plyn z Ruska do Nemecka. V posledných mesiacoch sa stali stredobodom geopolitického napätia, keď Rusko prerušilo dodávky do Európy. Pravdepodobne ide o odplatu za západné sankcie uvalené na Moskvu po napadnutí Ukrajiny.

Aj keď plynovody v súčasnosti nefungujú, v oboch sa stále nachádza zemný plyn. Ich prevádzkovateľom je konzorcium, ktorého väčšinovým vlastníkom je ruský plynárenský gigant Gazprom. Podľa dánskych úradov bude plyn z potrubia unikať „najmenej týždeň“.

Úniky z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 hlásia v Baltskom mori na troch miestach juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet