Klavirista, hudobný skladateľ a aranžér Rudolf Rokl sa preslávil svojím nadaním v jazzovej hudbe, ale aj svojím vystupovaním vo filmoch ako Pražské blues (1963), či Bylo čtvrt a bude půl (1968). Verejnosť ho však najlepšie poznala ako dlhoročnú súčasť orchestru Karla Gotta.
Rokl sa narodil v roku 1941 v meste Rychnov nad Kněžnou do rodiny hudobníkov. Ako uvádza Československá filmová databáza, hrať na klavír začal v štyroch rokov. Klavírnej hre sa neskôr venoval aj počas štúdií na pražskom štátnom konzervatóriu, spolu s dirigovaním a hudobnou skladbou.
Počas štúdií vystupoval s orchestrom Karla Vlacha, v Laterně Magice, v Semafore a v jazzovom orchestri Československého rozhlasu. Neskôr získal stálu pozíciu v tanečnom orchestri Československého rozhlasu.
Spočiatku bol Gottov náhradný klavirista
V roku 1967 odišiel do Spojených štátov, kde na klavíri sprevádzal Karla Gotta ako náhradník jeho klaviristu Jaromíra Klempířa. Po návrate z Las Vegas sa stal stálym členom Gottovho orchestru. Do tvorby českého speváka Rokl prispel niekoľkými piesňami a naaranžoval preňho desiatky zahraničných piesní.
Ako jazzový sólista vydal niekoľko platní. Patria medzi ne Díky tobě jsem se znovu narodil (1975), The Way I Feel It (1985), či Jen pro vás (1993). Jeho tvorba sa neskôr dostala na rôzne výberové CD. Ako skladateľ nepracoval len pre Gotta. Niekoľko skladieb napísal a naaranžoval pre Jitku Zelenkovú.
Bol ťažkým fajčiarom
Po obmene zostavy sprievodného orchestru Karla Gotta v roku 1989 začal mať Rokl vážnejšie zdravotné problémy.
V roku 1986 podstúpil operáciu hrtana. Jeho problémy s hrtanom súviseli s jeho láskou k cigaretám. Portál ireport.cz uvádza, že mu niekoľko rokov pred smrťou transplantovali hlasivky. Hudobníkovi sa fajčenie stalo osudným a 23. septembra 1997 podľahol rakovine hrtana.
Na Roklovu počesť sa v jeho rodnom meste každoročne usporadúvajú jazzové koncerty. V Rychnove nad Kněžnou je po ňom pomenovaná ulica a pred tamojším gymnáziom má postavenú bustu.