Na hlavný obsah

KĽDR odpálila neidentifikovanú balistickú strelu do Japonského mora

Informovala o tom juhokórejská armáda.

KĽDR odpálila neidentifikovanú balistickú strelu do Japonského mora
Na ilustračnej snímke test balistickej rakety v Severnej Kórei. Foto: SITA/AP

Severná Kórea v nedeľu (25. 9.) odpálila neidentifikovanú balistickú strelu do Japonského mora. Informovala o tom juhokórejská armáda, neuviedla však žiadne podrobnosti.

Odpálenie strely sa uskutočnilo po tom, čo sa objavili informácie o plánoch Pchjongjangu vystreliť balistickú raketu odpaľovanú z ponorky (SLBM). Túto informáciu potvrdila aj japonská pobrežná stráž, ktorá sa odvolala na vyjadrenie tamojšieho ministerstva obrany.

Lode preto vyzvala, aby „sledovali všetky nové informácie a v prípade, že spozorujú akékoľvek neznáme teleso, nech sa k nemu nepribližujú a upovedomia pobrežnú stráž“.

Do Južnej Kórey v piatok (23. 9.) pred plánovaným spoločným vojenským cvičením priplávala americká lietadlová loď USS Ronald Reagan a ďalšie plavidlá údernej skupiny amerického námorníctva. Cieľom cvičenia je odradiť Severnú Kóreu od jadrových hrozieb.

V auguste sa uskutočnilo najväčšie spoločné vojenské cvičenie oboch krajín od roku 2018. Analytici tvrdia, že Severná Kórea môže tieto manévre využiť ako argument pre ďalšie testy svojich zbraní.

Severokórejské Najvyššie ľudové zhromaždenie nedávno schválilo zákon, ktorý Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) umožňuje podniknúť preventívny jadrový útok. Zákon tiež považuje jej štatút jadrovej mocnosti za „nezvratný“.

Izolovaná totalitná krajina uskutočnila od roku 2006 sériu pokusov s jadrovými zbraňami, ktoré pozastavila v roku 2017. Podľa pozorovateľov sa pripravuje na ich obnovenie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet