Na hlavný obsah

Kollár: Ak neprejde štátny rozpočet, tak vo vláde končíme

Vládnutie v provizóriu odmietol.

Kollár: Ak neprejde štátny rozpočet, tak vo vláde končíme
Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Foto: TASR

Hraničnou situáciou, ktorá preverí schopnosť menšinového kabinetu pokračovať vo vládnutí, bude hlasovanie o štátnom rozpočte na budúci rok. Povedal to predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

V prípade, že zákon o štátnom rozpočte v parlamente neuspeje, Slovensko začne budúci rok v rozpočtovom provizóriu. „Ak neprijmeme štátny rozpočet, tak je korektné prísť pred ľudí a povedať, že musíme ísť do predčasných volieb, lebo vám nie sme schopní doručiť pomoc. Ak bude prijatý štátny rozpočet, tak vieme pomáhať rôznymi spôsobmi. Ale v rozpočtovom provizóriu nie. Ja na svojej stoličke takto prilepený nie som,“ povedal Kollár.

Dodal, že tri koaličné strany majú aktuálne podporu 70 poslancov a zvyšných šesť, ktorí im chýbajú do parlamentnej väčšiny, budú musieť hľadať medzi nezávislými alebo opozičnými poslancami. „Nemyslím si, že podpora bude paušálna. Raz to bude 73 a raz možno aj 78 poslancov,“ odhadol Kollár.

V prípade zákonov určených na pomoc občanom s rastúcimi cenami energií by si Kollár vedel predstaviť aj širokú podporu väčšiny politického spektra. „Keď bude zle, nepostihne to len našich voličov, ale aj voličov Hlasu či Smeru, Republiky,“ vysvetlil.

Problém podľa neho nie je iba s cenami energií pre domácnosti, ale aj pre podniky. „Keď nevyriešime podniky, tak skrachujú. A potom zbytočne zastropujeme cenu energií v bytoch. Keď ľudia nebudú mať zamestnanie, nebudú si môcť dovoliť zaplatiť ani ten byt,“ povedal.

Kollár chce tvrdé opatrenia

Podľa Kollára by Slovensko malo prijímať tvrdé opatrenia po vzore krajín, ktoré plánujú obmedziť vývoz elektrickej energie, a to aj za cenu hrozby neskorších sankcií.

Kollár oceňuje, že sa podarilo nájsť vysokokvalifikovaných kandidátov na posty ministrov hospodárstva, spravodlivosti a zahraničných vecí, ktorí majú nahradiť doterajších ministrov za SaS.

Pre rezort školstva zatiaľ koalícia nominanta nenašla. Kollár priznal, že to nie je ľahké aj vzhľadom na dĺžku volebného obdobia. „Je iné, keď niekomu ponúkate miesto na štyri roky, a iné, keď hovoríte, aby išiel s nami bojovať, a neviete, či je to na mesiac alebo na 20 mesiacov,“ povedal

Kandidátom na ministra hospodárstva je Karel Hirman. Ministerstvo spravodlivosti by mohol viesť Viliam Karas a rezort zahraničia Rastislav Káčer. Najťažšiu úlohu bude mať podľa Kollára vzhľadom na energetickú krízu práve nový minister hospodárstva. „Hľadali sme v prvom rade človeka, ktorý sa orientuje v energetike,“ doplnil Kollár.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko