Na hlavný obsah

Kremeľ zrejme 1. októbra ohlási anexiu ukrajinských území, tvrdia analytici

Na začiatku októbra v Rusku totiž začína obvyklý branný cyklus.

Kremeľ zrejme 1. októbra ohlási anexiu ukrajinských území, tvrdia analytici
Ľudia kráčajú cez cestu okolo bilbordu s nápisom "Ako získať ruský pas? pred referendami o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Rusku v Luhansku na východe Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Kremeľ môže k plánovanej anexii okupovaných ukrajinských území pristúpiť pred 1. októbrom alebo krátko po ňom. Na začiatku októbra v Rusku totiž začína obvyklý branný cyklus. Moskve by to umožnilo povolať do boja proti Kyjevu ukrajinských civilistov, napísali v utorok (27. 9.) analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). 

Podľa hodnotenia britskej vojenskej rozviedky existuje reálna možnosť, že ruský prezident Vladimir Putin anexiu formálne oznámi 30. septembra, keď vystúpi pred ruským parlamentom.

V samozvaných proruských republikách a Ruskom okupovaných oblastiach na Ukrajine sa v utorok (27. 9.) končí hlasovanie o pripojení k Rusku. Päťdňové hlasovanie, ktoré Moskva označuje za referendum a ktoré Kyjev a Západ neuznávajú, sa začalo minulý piatok (23. 9.).

Mobilizácia ukrajinských občanov

Minulú stredu (21. 9.) zároveň Putin vyhlásil čiastočnú vojenskú mobilizáciu. ISW už skôr uviedlo, že referendum o pripojení aj povolaní nových síl do vojny idú ruka v ruke z toho dôvodu, aby Kremeľ mohol povolať aj ukrajinských občanov, ktorí momentálne nespĺňajú zákonné kritériá na odvedenie.

„Ako ‚ruskí‘ občania môžu byť všetci ukrajinskí muži medzi 18 a 27 rokmi na anektovaných územiach podľa ruských zákonov odvedení,“ uvádza ISW.

Ruské úrady už skôr do bojov proti Ukrajine ukrajinských občanov povolali, pripomínajú analytici. Ruskom dosadené úrady v Sevastopole na Kryme anektovanom v roku 2014 minulý týždeň uviedli, že v oblasti sa čiastočná mobilizácia týkala zhruba 2 000 mužov.

ISW tiež predtým informoval, že ruské okupačné úrady nútene povolali menšie počty ukrajinských civilistov zo všetkých okupovaných území.

Rusko si pre odvody ukrajinských mužov na okupovaných územiach pripravuje podmienky. Poradca ukrajinskej správy Chersonskej oblasti v nedeľu (25. 9.) uviedol, že okupačné úrady nedovoľujú vycestovať mužom mladším ako 35 rokov.

Ukrajinský starosta Melitopolu Ivan Fedorov v pondelok (26. 9.) povedal, že Moskva požaduje od tamojšej okupačnej správy vytvoriť dobrovoľnícky oddiel o sile 3 000 mužov do 10. októbra.

Ukrajinský gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj rovnako v pondelok uviedol, že ruskí okupanti v obci Svatove vydali povolávacie rozkazy pre všetkých mužov.

Mobilizácia vyvolala protesty

Mobilizácia z minulého týždňa v Rusku vyvolala protesty. Ruské vedenie podľa Londýna zrejme dúfa, že oznámením o anexii svoju inváziu ospravedlní a upevní podporu konfliktu.

„Túto snahu pravdepodobne podkope rastúce domáce povedomie o nedávnom ruskom neúspechu na bojisku,“ píše britská vojenská rozviedka. Ruskí vojaci od začiatku septembra stratili veľkú časť dobytého územia v ukrajinskej Charkovskej oblasti a čelia ukrajinskej protiofenzíve na východe a juhu krajiny.

Po anektovaní proruských regiónov vznikne zrejme v Ruskej federácii nový administratívny okruh. Podľa statusu stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) na platforme Telegram o tom s odvolaním sa na svoje zdroje informoval ruský denník Vedomosti.

Súčasťou nového subjektu Ruskej federácie – Krymského federálneho okruhu – má byť aj Krymský polostrov anektovaný Ruskom ešte v roku 2014. Ide o krok, ktorý medzinárodné spoločenstvo doteraz neuznalo a Ukrajina považuje tento polostrov za svoje dočasne okupované územie.

Krymský federálny okruh by podľa Vedomostí mohol viesť bývalý ruský vicepremiér a bývalý generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet