Na hlavný obsah

Macronova strana sa premenovala na Obrodu

Pôvodne sa volala Republika v pohybe.

Macronova strana sa premenovala na Obrodu
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Strana francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe (LREM) si na sobotňajšom (17. 9.) zjazde odhlasovala zmenu svojho názvu na Obroda (Renaissance). Absorbovala do seba aj dve menšie strany – stredopravicovú Zákon (Agir) a stredoľavicovú Územia pokroku (TDP).

„Toto je začiatok novej etapy transformácie našej krajiny. Dnes sme obrátili nový list v našich politických dejinách,“ uviedla na straníckom zjazde francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Dodala, že zmenou názvu strana „dosiahla plnoletosť“, informuje tlačová agentúra DPA.

Centristické hnutie, založené Macronom v roku 2016, je v súčasnosti najväčším politickým subjektom v Národnom zhromaždení, dolnej komore francúzskeho parlamentu, avšak v júnových voľbách do zákonodarného zboru prišlo o absolútnu väčšinu.

Za hlavné priority novopremenovanej strany Borneová označila boj proti klimatickej zmene, ktorý si podľa nej bude vyžadovať odvážne a radikálne rozhodnutia, a dosiahnutie plnej zamestnanosti, ktorá podľa jej slov zabezpečí sociálny štát.

Premiérka vyzvala tiež na väčšiu rovnosť príležitostí, na vytvorenie spravodlivejšej a láskavejšej spoločnosti, ako aj na zlepšenie prístupu k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti. Borneová zdôraznila význam Francúzska ako „kotvy Európy“, ale pripomenula, že „niet silného Francúzska bez silnej Európy“.

Strana prvý raz použila názov Obroda vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019. Išlo o označenie delegácie francúzskych europoslancov z LREM, Demokratického hnutia (MoDem), ako aj ďalších menších liberálnych a centristických strán.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet