Na hlavný obsah

Ministri EÚ sa dohodli na dani z nadmerných ziskov energetických spoločností

Slovensko bolo proti.

Ministri EÚ sa dohodli na dani z nadmerných ziskov energetických spoločností
Na snímke mimoriadne zasadnutie ministrov členských krajín EÚ zodpovedných za energetiku v Bruseli. Foto: Linkedin/Leonardo Zannier

Ministri členských krajín EÚ zodpovedných za energetiku v piatok (30. 9.) na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli prijali balík opatrení na upokojenie energetickej krízy.

A to vrátane zdanenia nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich fosílne palivá, ale dohoda o zastropovaní cien plynu zostala mimo stola. Uvádza to tlačová agentúra AP.

Ministri EÚ dosiahli dohodu o návrhoch Európskej komisie, ktoré by mohli pomôcť získať vyše 140 miliárd eur na pomoc ľuďom a podnikom postihnutých krízou.

Opatrenia zahŕňajú daň z neočakávaných nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich alebo rafinujúcich ropu, plyn a uhlie.

Ďalšími dvoma hlavnými prvkami plánu sú dočasný strop tržieb nízkonákladových výrobcov elektriny, čo sa týka veterných, solárnych a jadrových spoločností. Ako aj povinnosť pre 27 členských krajín eurobloku znížiť spotrebu elektriny aspoň o päť percent počas špičky.

Text, na ktorom sa dohodli ministri, by mal byť prijatý na budúci týždeň a nadobudnúť účinnosť čo najskôr.

Ide len o prvú časť „skladačky“

„Toto je len prvá časť skladačky a okamžitá záplata,“ opísal podľa AP situáciu český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela, ktorý rokovaniam v Bruseli predsedal.

Síkela zdôraznil, že balík protikrízových opatrení sa pri tomto „nesmie zastaviť“, lebo EÚ je v energetickej vojne s Ruskom a zima sa blíži. Preto treba konať hneď teraz, a nie o týždeň alebo o mesiac.

Začiatkom týždňa skupina 15 členských krajín EÚ, vrátane Slovenska, vyzvala eurokomisiu, aby čo najskôr navrhla strop veľkoobchodných cien plynu s cieľom pomôcť domácnostiam a podnikom, ktoré bojujú s vysokými cenami energií.

Ministri o tomto návrhu diskutujú na piatkovom stretnutí. Ale podľa AP nedošlo k jednomyseľnej podpore, pričom uvedený návrh blokuje najmä Nemecko.

Európska komisia vo štvrtok (29. 9.) vo svojej analýze varovala, že takýto strop by mohol oslabiť schopnosť EÚ zaistiť dostatok dodávok plynu na svetovom trhu.

Komisia je však prístupná myšlienke zavedenia cenového stropu pre ruský plyn s cieľom zmierniť dopad krízy. A zároveň vyjednávať o nižšej cene plynu s ostatnými dodávateľmi.

Heger: Opatrenia nepomáhajú Slovensku

Podľa slov premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) bolo Slovensko proti návrhu EK. „Opatrenia totiž nijakým výrazným spôsobom nepomáhajú Slovensku,“ priblížil. Návrh riešenia energetickej krízy podľa neho nie je solidárny so všetkými členskými krajinami EÚ.

Slovensko podľa Hegera navrhlo zdanenie neprimeraných ziskov nielen u výrobcov, ale aj u obchodníkov s elektrickou energiou. Rozdiel medzi kúpnou cenou na Slovensku a predajnou cenou na burze by potom vláda prerozdelila firmám a podnikateľom, aby boli schopní zaplatiť za energiu v takej sume, v akej sa predáva na burzách.

Povedal, že niektoré krajiny odkupujú elektrickú energiu zo Slovenska „za lacno“ a neskôr ju predávajú na nemeckej burze za sumy navýšené aj o 400 eur. „Nie je normálne, aby ste mali 400-percentný zisk,“ skonštatoval.

„Máme pripravený plán B. To znamená, že elektrina, ktorá sa na Slovensku vyrobí, nepôjde do tých krajín, ktoré ju majú kúpenú, ale dáme ju našim občanom a našim firmám,“ povedal. Obchodníkom, ktorí majú dodávky elektriny na budúci rok od Slovenských elektrární odkúpené chce premiér zaplatiť cenu, za ktorú elektrinu kúpili.

Nevyčerpané eurofondy

Slovensko bude navyše podľa neho žiadať EÚ o uvoľnenie miliárd eur z nevyčerpaných eurofondov. Z týchto zdrojov by sa zafinancovali opatrenia proti dôsledkom vysokých cien energií. To však musí schváliť Európska komisia.

Presnú sumu musí podľa neho vypočítať ministerstvo investícií. Odhadol ju na približne tri až štyri miliardy eur.

Pokiaľ EÚ Slovensku nepomôže uvoľnením nevyužitých eurofondov, prípadne sa ostatné štáty so Slovenskom dobrovoľne nepodelia s výnosom z mimoriadneho zdanenia energií, štát znárodní vyrobenú elektrinu, dodal.

Minister hospodárstva Karel Hirman upozornil, že návrh, o znárodnení výroby elektriny, je iba „krajné riešenie“, ktoré zatiaľ netreba použiť. Sú podľa neho stále možnosti na rokovania s európskymi partnermi, ktoré sú výhodnejšie ako tento scenár a neznamenajú rozbíjanie spoločného európskeho trhu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet