Na hlavný obsah

Odvážny Slovák Ján Nálepka bol vojnovým hrdinom

Uplynulo 110 rokov od jeho narodenia.

Odvážny Slovák Ján Nálepka bol vojnovým hrdinom
Na snímke v pozadí portrét hrdinu ZSSR kpt. Ján Nálepka, ktorého meno nesie trebišovský vojenský útvar. Foto: TASR

Dôstojník Slovenskej armády Ján Nálepka v roku 1943 počas druhej svetovej vojny dezertoval k ukrajinským partizánom.

V bojoch sa vyznačoval mimoriadnou odvahou. Za hrdinstvo pri plnení bojových úloh a za zvláštne zásluhy o rozvoj partizánskeho hnutia mu udelilo Prezídium Najvyššieho Sovietu Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) v roku 1945 ako jedinému Slovákovi titul – Hrdina ZSSR.

V utorok (20. 9.) uplynie 110 rokov od jeho narodenia.

Na snímke dôstojník Slovenskej armády Ján Nálepka.
Na snímke dôstojník Slovenskej armády Ján Nálepka.Foto: Vojenský historický ústav

Nálepka sa narodil 20. septembra 1912 v Smižanoch. Študoval na Učiteľskom ústave v Spišskej Novej Vsi. Neskôr učil v Maríkovej, Bielych Vodách, Stupave a Porube pod Vihorlatom. Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa dobrovoľne prihlásil na front s úmyslom prebehnúť na sovietsku stranu. Nálepka užíval krycie meno Repkin.

V marci roku 1942 už bol náčelníkom štábu a zástupcom veliteľa 101. pluku v Ovruči na Ukrajine. Po preložení pluku do Bieloruska koncom augusta 1942 Nálepka nadviazal kontakt s velením tamojších partizánov.

1. československý partizánsky oddiel

V spolupráci s generálom Saburovom založil Nálepka v máji 1943 1. československý partizánsky oddiel a stal sa jeho veliteľom. Zahynul pri oslobodzovaní ukrajinského mestečka Ovruč 16. novembra 1943.

V roku 1971 pre verejnosť sprístupnili rodný dom dôstojníka Slovenskej armády v Smižanoch. Tak sa z neho stalo múzeum, ktoré slávnostne otvorili počas osláv 26. výročia oslobodenia obce sovietskou armádou.

Na snímke múzeum Jána Nálepku v deň jeho sprístupnenia verejnosti.
Na snímke múzeum Jána Nálepku v deň jeho sprístupnenia verejnosti.Foto: TASR

Nálepku posmrtne ocenili Radom bieleho leva 1. stupňa a Radom Ľudovíta Štúra II. triedy za aktívnu účasť v protifašistickom odboji. V roku 2004 ho povýšili do hodnosti brigádneho generála in memoriam.

Knihu o pôsobení Nálepku v Bielorusku napísal Franc Nikolajevič Sadoľskij z Bieloruska. Autorom publikácie s názvom Iní o kapitánovi Jánovi Nálepkovi je jeho brat Jozef Nálepka, ktorý napísal aj knihu Kapitán Nálepka Repkin. Z povahy brata v nej zvýrazňuje statočnosť, odvahu, sociálne cítenie, slovanskú vzájomnosť či odhodlanosť v boji proti fašizmu.

Spoločnosť priateľov kapitána Nálepku Repkina vznikla v roku 2011 v Spišskej Novej Vsi. V tomto meste sa nachádza aj jeho pamätník z roku 1954.

Reprezentatívny výstavný súbor originálov výtvarných diel pod názvom Ján Nálepka – pocta a portrét vystavili v októbri 2013 v Bieloruskom štátnom múzeu dejín Veľkej vlasteneckej vojny v Minsku pri príležitosti 70. výročie jeho úmrtia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko