Na hlavný obsah

Otec legendárnych džínsov zomrel pred 120 rokmi

Prvé džínsy vyrobil pre zlatokopov.

Otec legendárnych džínsov zomrel pred 120 rokmi
Na snímke bavorský obchodník židovského pôvodu Levi Strauss. Foto: TASR

Bavorský obchodník židovského pôvodu Levi Strauss vyrobil prvé džínsy pre kalifornských zlatokopov. Od jeho úmrtia uplynulo v pondelok 26. septembra 120 rokov.

Modré nohavice z trvanlivej hrubej látky denim, tkanej keprovou väzbou, spevnené nitmi, nazývané spočiatku pracovnými nohavicami či „overall“, si prerazili cestu k miliónom ľudí.

Z pracovného oblečenia sa počas rokov stali oblečením vhodným nielen na prácu, ale i na voľný čas a zábavu. Mnohorakosť osvedčených prepracovaných strihov a príjemný bavlnený materiál, obohatený o pružnosť, lichotí každej postave a každému veku.

Levi Strauss pochádzal z bavorského mestečka Buttenheim v Nemecku. Tu sa narodil 26. februára 1829 ako Loeb Strauss. Po otcovej smrti sa s matkou a sestrami presťahoval do amerického New Yorku. Meno si zmenil na Levi v roku 1850, občanom USA sa stal v roku 1853.

Na popud brata v roku 1853 opäť zmenil pôsobisko. V americkom San Francisku bolo jeho úlohou otvoriť pobočku obchodu svojho brata podnikajúceho v New Yorku, u ktorého sa už niekoľko rokov priúčal, ako sa robí biznis.

V obchode Leviho Straussa sa počas zlatej horúčky v americkej Kalifornii zastavovali tisícky zlatokopov, aby si nakúpili zásoby. Jedným zo zákazníkov bol aj krajčír Jacob Davis z Lotyšska. Vo svojej dielni v Nevade riešil problém, ako ušiť trvanlivé nohavice pre objemného remeselníka, ktorému sa neustále párali a trhali vrecká.

Obchodník aj filantrop

Davisovi napadlo spevniť vrecká a ďalšie namáhané časti nohavíc kovovými nitmi. Nohavice sa stali hitom, zákazníci mali o ne veľký záujem a Davis sa obával, že jeho nápad mu niekto ukradne. Na podanie patentu nemal peniaze, ale pri hľadaní vhodného partnera si spomenul na Leviho Straussa a požiadal ho o pomoc.

Spoločný patent s číslom 139.121 získali partneri Strauss a Davis 20. mája 1873. Tento deň možno označiť za oficiálne narodeniny modrých džínsov.

Spočiatku sa nohavice obľúbené kovbojmi aj zlatokopmi šili v domácnostiach, kam vystrihnuté časti nohavíc podnikateľ dopravoval. Pre veľký záujem bol však Levi Strauss prinútený nahradiť takúto výrobu vlastnou fabrikou.

Levi Strauss zomrel 26. septembra 1902 v americkom San Franciscu. Dožil sa 73 rokov. Svoje obchodovanie s konfekciou doviedol k veľkému úspechu, pričom sa stal nielen rešpektovaným obchodníkom, ale aj miestnym filantropom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet