Na hlavný obsah

Parlamentný výbor zastavil konanie voči Ficovi aj Pellegrinimu

Išlo o krádež zlatých mincí a používanie auta cez SAD Zvolen.

Parlamentný výbor zastavil konanie voči Ficovi aj Pellegrinimu
Na snímke sprava poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD) a nezaradený poslanec Peter Pellegrini si podávajú ruky po hlasovaní. Foto: TASR

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil v utorok (6. 9.) konanie voči šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi v súvislosti so zlatými mincami, aj voči lídrovi mimoparlamentného Hlasu-SD Petrovi Pellegrinimu za využívanie vozidla.

Oba podnety sa týkali uvádzania informácií v majetkovom priznaní.

Podnet voči Ficovi podali ešte v minulom roku organizácia Transparency International Slovensko (TIS) a poslanci Ján Benčík a Radovan Kazda (obaja SaS). TIS upozornilo na medializované informácie, podľa ktorých mali Ficovi z kancelárie ukradnúť 50 000 eur a zlaté mince. V majetkovom priznaní za rok 2020 Fico podľa TIS uvádzal iba príjmy z politiky. Žiadali teda preveriť, či sú majetkové priznania Fica úplné, respektíve pravdivé.

Predseda výboru Boris Susko (Smer-SD) priblížil, že sa nepreukázalo porušenie zákona. Výbor sa vecou podľa neho nemohol zaoberať, keďže nemal dôkaz o hodnote mincí, a s tým by súvisela aj potreba uvádzania v majetkovom priznaní.

Chýbali dôkazy

Pellegriniho majetkové priznania mal výbor riešiť v súvislosti s využívaním auta a šoféra cez spoločnosť SAD Zvolen. Podnet podala skupina poslancov za OĽANO. Líder Hlasu-SD mal porušiť zákon tým, že neuviedol v majetkovom priznaní využívanie vozidla a tiež to, že sprostredkoval obchod ako verejný funkcionár so spoločnosťou s majetkovou účasťou štátu.

Susko poznamenal, že poslanci nedodali dôkazy. Pellegrini využívanie auta uviedol v priznaní za rok 2021, za rok 2020 nie. Vysvetlil to tým, že vtedy nebol dôvod to preukazovať v majetkovom priznaní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko