Na hlavný obsah

Počet nových prípadov koronavírusu klesol na najnižšiu úroveň od marca 2020

Ochorenie si vyžiadalo 6,4 milióna obetí.

Počet nových prípadov koronavírusu klesol na najnižšiu úroveň od marca 2020
Ilustračná snímka. Foto: ČTK/AP

Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 klesol uplynulý týždeň na najnižšiu úroveň od marca 2020. V stredu (14. 9.) to oznámil generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Nikdy sme neboli v lepšej pozícii na ukončenie pandémie. Ešte tam nie sme, ale koniec je na dohľad,“ povedal Tedros. Ani „maratónec sa nezastaví, keď sa objaví cieľová čiara“. „Beží ďalej, so všetkou energiou, ktorá mu zostala. To musíme urobiť aj my. Vidíme cieľovú čiaru. Sme vo víťaznej pozícii. Teraz je však najhorší čas zastaviť sa,“ upozornil Tedros.

Šéf WHO zdôraznil, že ak túto príležitosť nevyužijeme, „riskujeme viac variantov (vírusu), viac úmrtí a viac neistoty“. Svetová zdravotnícka organizácia preto vyzvala, aby krajiny investovali do 100 percentného zaočkovania najrizikovejších skupín vrátane zdravotníckych pracovníkov a starších ľudí. Má sa tiež pokračovať v testovaní a sekvenovaní vírusu.

Od začiatku pandémie koronavírusu zaznamenala WHO viac ako 600 miliónov prípadov covidu a toto ochorenie si vyžiadalo 6,4 milióna obetí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet