Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Prezidentka odpustila trest mužovi, ktorého odsúdili za marihuanu

Milosť udelila aj matke šiestich detí.

Prezidentka odpustila trest mužovi, ktorého odsúdili za marihuanu
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok (30. 9.) odpustila zvyšok trestu Robovi Džunkovi (28), ktorého odsúdili na päť rokov väzenia za kúpu a prechovávanie marihuany. Odsedel si viac ako tri a pol roka. Podmienkou milosti je, že do konca pôvodného trestu sa nesmie dopustiť úmyselnej trestnej činnosti.

V žiadosti o milosť sa uvádza, že odsúdený marihuanu nepredával. Zaobstaral si ju v malom množstve len pre vlastnú potrebu. Práve aj túto skutočnosť, že s návykovou látkou neobchodoval, zohľadnila prezidentka pri odpustení trestu.

Prezidentka sa zároveň vyslovila za primerané postihy za drogovú trestnú činnosť, pričom však vždy treba rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi.

Trest odpustila aj 35-ročnej žene, ktorú odsúdili na podmienečný trest odňatia slobody v dĺžke jedného roka so skúšobnou dobou dva roky za spáchanie krádeže v hodnote 28 eur. Súd jej počas skúšobnej doby však nariadil výkon trestu, keďže jej deti nenavštevovali riadne školu a mali vymeškané neospravedlnené hodiny.

Pre udelenie milosti sa prezidentka rozhodla v záujme zabezpečenia riadnej starostlivosti o šesť maloletých detí, z ktorých dve sú v útlom veku a potrebujú dojčenie.

„V prípade, ak by nastúpila na výkon trestu, otec detí, ktorý pracuje a rodinu zabezpečuje finančne, by sa len ťažko vedel postarať o štyri najmenšie deti v predškolskom veku, pričom jedno z detí je zdravotne znevýhodnené a vyžaduje si zvýšenú starostlivosť,“ uviedla prezidentka.

Prezidentka zohľadnila ťažkú sociálnu situáciu rodiny. Deti omilostenej si, navyše, riadne plnia povinnú školskú dochádzku a došlo aj k zlepšeniu rodičovskej starostlivosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko