Na hlavný obsah

Pri energiách nie je čas na prekáračky, zhodli sa Fico i niektorí z koalície

Téma by podľa nich mala parlament spájať.

Pri energiách nie je čas na prekáračky, zhodli sa Fico i niektorí z koalície
Poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR

Pri riešení vysokých cien energií nie je priestor na koalično-opozičné „prekáračky“. V rozprave k vládnemu návrhu zákona o energetike to vo štvrtok (22. 9.) uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

Zároveň pri pomoci priemyslu a verejnosti navrhol „základný politický zmier“. Koaliční poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí) či György Gyimesi (OĽANO) jeho vystúpenie ocenili. Minister hospodárstva Karel Hirman vyhlásil, že je otvorený konštruktívnym návrhom.

„Poďme sa odborne pohádať, poďme si povedať, čo je dobré, čo je zlé, ale na konci dňa by nejaký výsledok mal vypadnúť,“ poznamenal Fico.

Avizoval, že Smer-SD právnu normu v prvom čítaní podporí a následne pripraví súbor pozmeňujúcich návrhov. Zdôraznil, že ide o veľa a je to problém.

„Ak ho spolu nevyriešime, táto krajina pôjde celá do čerta,“ varoval Fico. Požiadal tiež ministra hospodárstva, aby v prípade riešenia cien energií nečakal na Európsku úniu (EÚ). Plány, ktoré navrhla Európska komisia (EK), považuje za nerealistické pre Slovensko.

Verejnosť podľa Fica potrebuje upokojiť. Považoval by za správne v druhom čítaní vyvolať tripartitu a poradiť sa o riešení. Časť navrhovaných opatrení je podľa neho akceptovateľná. Skonštatoval, že na stav núdze bude možné nadviazať celý rad opatrení.

Strategickým omylom však podľa neho je riešenie problémov s cenami energií prostredníctvom inštitútu všeobecného hospodárskeho záujmu.

Zhodli sa s ním aj niektorí z koalície

Vystúpenie Fica ocenil napríklad Šeliga, ktorý vyhlásil, že je zvedavý na pozmeňujúce návrhy, ktorý predstaví Smer-SD. Uistil, že to nemyslí cynicky.

Gyimesi avizoval, že ak príde Smer-SD s dobrým pozmeňujúcim návrhom, podporí ho. „Ak prídete s takým návrhom, ktorý skutočne pomôže, alebo prídete s niečím takým, na čo možno pán minister alebo jeho úradníci nebudú myslieť, tak ja vám teraz dávam slovo, že to podporím,“ adresoval Gyimesi Ficovi. Zdôraznil, že ide o tému, ktorá musí spájať parlament.

Hirman vyhlásil, že súhlasí s tým, že netreba plašiť občanov. Uistil, že do konca roka sú ceny pre občanov zafixované a je čas na to, aby pre domácnosti boli pripravené únosné cenové hladiny od januára budúceho roka.

V súvislosti s návrhom zákona prerokúvaným v zrýchlenom režime avizoval, že sa nebráni „rozumným, konštruktívnym“ návrhom. V prípade prijatia právnej normy podľa neho Slovensko bude mať istotu pripravenej legislatívy na krízovú situáciu.

Minister súčasne pripustil, že mnohé podnikateľské subjekty už teraz dostávajú podstatne vyššie nové ceny. „Táto snehová guľa narastá každým dňom. Toto bude náš najbližší hlavný cieľ, kde budeme všetci spoločne hľadať riešenia a veľmi rýchlo,“ zdôraznil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika