Na hlavný obsah

Putin vyzval na upokojenie bojov medzi Kirgizskom a Tadžikistanom

Rusko je pripravené poskytnúť podporu.

Putin vyzval na upokojenie bojov medzi Kirgizskom a Tadžikistanom
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval s lídrami Kirgizska a Tadžikistanu po ozbrojených zrážkach na hranici oboch stredoázijských krajín. Vyzval ich, aby zamedzili ďalšej eskalácii, oznámil v nedeľu (18. 9.) Kremeľ. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

„Vladimir Putin vyzval (obe) strany, aby zabránili ďalšej eskalácii a podnikli kroky na čo najskoršie vyriešenie situácie výlučne mierovými, politickými a diplomatickými prostriedkami,“ uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

Ruský líder podľa oznámenia tiež potvrdil, že Moskva v prípade potreby poskytne podporu na zaistenie stability v oblasti kirgizsko-tadžických hraníc.

Kirgizské ministerstvo zdravotníctva v nedeľu informovalo, že počet obetí pohraničných zrážok sa v tejto krajine zvýšil na najmenej 36, pričom ďalších 129 ľudí utrpelo zranenia. Tadžická vláda predtým uviedla, že medzi obeťami konfliktu sú civilisti, presné počty však neposkytla.

Bojujúce strany sa v piatok (16. 9.) dohodli na prímerí. Prezidenti Tadžikistanu a Kirgizska Emomali Rachmon a Sadyr Žaparov sa následne stretli na samite v Uzbekistane. Len niekoľko hodín neskôr sa však obe republiky začali opätovne obviňovať z obnovenia paľby.

Noc na nedeľu podľa kirgizskej pohraničnej stráže prebehla „bez incidentov“. Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu (17. 9.) vyzval predstaviteľov oboch krajín, aby „rokovali o trvalom prímerí“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet