Na hlavný obsah

Putinov „kuchár“ Prigožin priznal, že založil Vagnerovu skupinu

Potvrdil tiež jej prítomnosť v krajinách Latinskej Ameriky a Afriky.

Putinov „kuchár“ Prigožin priznal, že založil Vagnerovu skupinu
Na archívnej snímke z 11. novembra 2011 Jevgenij Prigožin. Foto: TASR/AP

Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, spojenec šéfa Kremľa Vladimira Putina, v pondelok (26. 9.) potvrdil, že založil ruskú súkromnú polovojenskú organizáciu známu pod názvom Vagnerova skupina. Informuje o tom agentúra AFP.

Prigožin tiež potvrdil prítomnosť tejto skupiny, v zahraničí známej pod názvom Wagner group, v krajinách Latinskej Ameriky a Afriky.

Ruský oligarcha vo vyhlásení svojej spoločnosti spresnil, že Vagnerovu skupinu založil v roku 2014 s cieľom vyslať bojovníkov do východoukrajinského regiónu Donbas. „Od tohto momentu, od 1. mája 2014, sa zrodila skupina patriotov,“ povedal.

Prigožin, ktorého v súvislosti s cateringovými zmluvami pre Kremeľ prezývajú „Putinov kuchár“, doposiaľ väzby na Vagnerovu skupinu oficiálne popieral. Na jeho úzke väzby na tzv. Vagnerovcov však západné médiá a pozorovatelia upozorňujú už roky.

„Títo chlapci (Vagnerovci), hrdinovia, ktorí bránili sýrsky ľud i ďalších ľudí v arabských krajinách, chudobných Afričanov a obyvateľov Latinskej Ameriky, sa stali piliermi našej vlasti,“ vyhlásil v pondelňajšom vyhlásení Prigožin.

Tento 61-ročný ruský biznismen je terčom sankcií zo strany Európskej únie a Spojených štátov, pripomína AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet