Na hlavný obsah

Rodičia prvákov dostanú zvýšený prídavok na dieťa určený na školské potreby

Príspevok bude poskytnutý na jedno dieťa iba raz.

Rodičia prvákov dostanú zvýšený prídavok na dieťa určený na školské potreby
Ilustračná snímka školákov. Foto: Unsplash

Dieťa, ktoré od septembra nastúpi prvýkrát do prvého ročníka základnej školy, má nárok na zvýšený prídavok. Jeho celková výška bude 136,33 eura, pričom rodičom prvákov peniaze vyplatia v októbri. Informovalo o tom tlačové a komunikačné oddelenie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Rozšíril sa tak účel prídavku o čiastočnú úhradu školských potrieb na účel podpory plnenia školských povinností nezaopatreného dieťaťa,“ uviedli z ústredia.

V praxi to znamená, že rodičovi takéhoto dieťaťa vyplatia popri riadnom, mesačne vyplácanom prídavku na dieťa, aj jednorazový zvýšený prídavok. „Celková suma prídavku sa tak zvýši o 106,33 eura za mesiac september. Celková výška prídavku tak bude 136,33 eura,“ priblížili. Na jedno dieťa je príspevok poskytnutý iba raz.

Podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny nie je treba, aby rodič žiadal o tento zvýšený príspevok na úrade práce. Príspevok vyplatia automaticky. „V prípade, ak osoba nie je poberateľom prídavku na dieťa na Slovensku, v inom členskom štáte EÚ, nárok si uplatňuje podaním žiadosti o zvýšenie prídavku na dieťa,“ informovali z ústredia.

Podľa súčasnej platnej legislatívy poskytovanie tohto zvýšeného príspevku sa od januára 2023 ruší.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika