Na hlavný obsah

Rusi chcú násilne mobilizovať lekárov z okupovaných oblastí

Využiť ich chcú na pomoc ruským jednotkám.

Rusi chcú násilne mobilizovať lekárov z okupovaných oblastí
Ruskí regrúti sa zhromažďujú pred vojenským náborovým centrom. Foto: profimedia.sk

Ruskí predstavitelia pripravujú „podmienky pre násilnú mobilizáciu alebo odvedenie ukrajinských civilistov“ z okupovaných území Ukrajiny, ktoré sa zrejme Moskva chystá čoskoro anektovať. Uviedol to v stredu (28. 9.) v najnovšej analýze americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj podľa ISW už v utorok 27. septembra hovoril o tom, že ruskí predstavitelia preverujú zoznamy absolventov lekárskej fakulty v Luhansku, aby mohli násilne mobilizovať lekárov na pomoc ruským jednotkám.

Inštitút pre prieskum vojny tiež spomenul tvrdenia, podľa ktorých ruské jednotky údajne vysielajú nedávno mobilizovaných mužov bez vojenského výcviku na frontové línie. A to v ukrajinskej Chersonskej a Charkovskej oblasti, uvádza britský denník.

Proruskí predstavitelia v štyroch okupovaných ukrajinských regiónoch v utorok (27. 9.) neskoro večer po sčítaní všetkých hlasov uviedli, že ich obyvatelia v referende rozhodli o pripojení oblasti k Rusku.

Západné krajiny vopred avizovali, že Ruskom zmanipulované pseudoreferendá, konané na okupovaných územiach Ukrajiny v čase vojny, v žiadnom prípade neuznajú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet