Na hlavný obsah

Rusko rozšírilo zoznam osôb z EÚ, ktorým zakázalo vstup na svoje územie

Opatrenie sa týka najmä najvyšších vojenských predstaviteľov EÚ.

Rusko rozšírilo zoznam osôb z EÚ, ktorým zakázalo vstup na svoje územie
Na ilustračnej snímke moskovský Kremeľ. Foto: TASR/AP

Moskva rozšírila zoznam občanov Európskej únie, ktorí majú zákaz vstupu na ruské územie. Oznámilo to v stredu (7. 9.) ruské ministerstvo zahraničia s tým, že opatrenie sa týka najmä najvyšších vojenských predstaviteľov EÚ, vysokopostavených zamestnancov orgánov činných v trestnom konaní a zástupcov obchodných subjektov, ktoré sa zaoberajú výrobou zbraní a vojenského materiálu a podieľajú sa na jeho dodávkach na Ukrajinu.

Konkrétne mená sankcionovaných osôb ministerstvo vo vyhlásení neuviedlo.

Ruská diplomacia opatrenia odôvodňuje okrem iného údajnou snahou Európskej únie obmedziť jednostrannými sankciami rozvoj Ruska a trestaním jeho občanov za „podporu nezávislej zahraničnej politiky“.

„Takéto kroky, z medzinárodného právneho hľadiska nelegitímne, sprevádza bezprecedentná protiruská rétorika,“ tvrdí ruské ministerstvo. Európska únia a jej členské štáty stoja od februára, keď ruská armáda zaútočila na Ukrajinu, na strane Kyjeva.

Ukrajinu podporujú hospodársky aj vojensky a tiež proti Rusku a jeho konkrétnym predstaviteľom a firmám spustili rozsiahle sankcie.

EÚ a jej jednotlivé členské štáty dodávajú podľa ruského vyhlásenia Kyjevu smrtiace zbrane a vojenské vybavenie, ktoré vraj slúži na „ostreľovanie civilnej infraštruktúry a kritických zariadení, čo ďalej komplikuje humanitárnu situáciu v zóne konfliktu a ohrozuje celý európsky kontinent“. EÚ sa podľa Moskvy snaží svojou politikou o predlžovanie konfliktu.

Akékoľvek nepriateľské akcie proti Rusku budú z ruskej strany aj naďalej narážať na tvrdú odozvu, varovalo ministerstvo.

Európska únia má svoj diplomatický orgán na čele s Josepom Borrellom, ale vojenské orgány únie nemá, podotkol k vyhláseniu ministerstva denník Vedomosti. Server RBK pripomenul, že Rusko svoje odvetné sankcie uvalilo na špičky EÚ už v marci.

Terajšie obmedzenie dal server do súvislosti s pražskou schôdzkou ministrov obrany členských krajín EÚ, ktorej sa Borrell tiež zúčastnil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet