Rusko vo štvrtok (1. 9.) začalo rozsiahle vojenské cvičenie Vostok 2022 (Východ 2022), ktorého sa zúčastňujú tiež armády Číny a ďalších krajín. Agentúra AP napísala, že jeho cieľom je ukázať, že Moskva a Peking posilňujú vojenskú spoluprácu v období silného napätia vo vzťahoch so Spojenými štátmi.
Rusko chce tiež predviesť, že aj v čase invázie na Ukrajine má dostatočné kapacity na rozsiahle manévre na Ďalekom východe a v Japonskom mori.
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že cvičenia sa zúčastní viac ako 50 000 vojakov. Zapojí sa do neho napríklad 140 lietadiel a 60 vojnových lodí. Na manévre osobne dohliada náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov.
Na cvičení sa podieľajú tiež členovia ozbrojených síl ďalších postsovietskych republík, Číny, Indie, Laosu, Mongolska alebo Sýrie.
Ruské a čínske námorníctvo budú v Japonskom mori cvičiť „spoločný postup pri ochrane námorných komunikácií a ekonomických zón. Ale aj súčinnosť s pozemnými vojskami“.
Peking do Ruska vyslal vyše 2 000 vojakov s viac ako 300 vojenskými vozidlami, asi 20 bojovými lietadlami a tromi vojnovými loďami, informovali čínske médiá.
Manévre sú dokladom prehlbujúcej sa vojenskej spolupráce medzi Moskvou a Pekingom, ktorá zosilnela po ruskom vpáde na Ukrajinu. Čína odmieta ruskú agresiu kritizovať a obviňuje USA a NATO, že Moskvu vyprovokovali. Peking odsúdil prísne sankcie, ktoré Západ na Rusko pre inváziu uvalil.
Rusko sa zase jednoznačne postavilo za Čínu v čase napätia, ktoré sa medzi Pekingom a USA vyostrilo po tom, ako šéfka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová nedávno navštívila Taiwan. Čína tento ostrov považuje za svoju vzbúreneckú provinciu.