Na hlavný obsah

Slovenský priemysel potrebuje okamžitý plán pomoci

Asociácia priemyselných zväzov tvrdí, že čakanie na riešenie z Bruselu je hazardom.

Slovenský priemysel potrebuje okamžitý plán pomoci
Ilustračná snímka automobilky Volkswagen Slovakia. Foto: TASR

Slovenský priemysel potrebuje okamžitý plán pomoci, čakanie na riešenie z Bruselu je hazardom, tvrdí Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD). Vyzýva vládu SR na bezodkladné a rýchle zavedenie podpornej schémy pomoci pre slovenské priemyselné podniky.

Súčasná situácia na trhu s energiami je dnes natoľko vážna, že slovenská vláda by mala po vzore Českej republiky, ale aj ďalších štátov EÚ, urýchlene predstaviť vlastný plán pomoci priemyslu i ohrozeným skupinám obyvateľstva, tvrdí APZD.

Pripomína, že dnešné ceny energií sú pre slovenské podniky likvidačné. Pred dvoma rokmi elektrina stála 50 eur za MWh, plyn približne 20 eur za MWH. Obe tieto komodity zdraželi 10 až 12-násobne. Do problémov sa dostávajú najmä firmy, ktoré by si za normálnych okolností mali v týchto dňoch zazmluvniť objemy energií na budúci rok.

Slovensko s pomocou zaostáva

Pri uvedených cenách nie je možné, aby podniky dokázali udržať výrobu. „Nevyhnutne potrebujú spoluprácu všetkých relevantných hráčov. Preto sme už na augustovej Hospodárskej a sociálnej rade SR predniesli návrh modelu pomoci po vzore Nemecka, ktorý je v súlade s pravidlami EÚ,“ uviedla APZD.

Napriek uisteniam, že v krátkom čase im predstavia slovenský model, ani po viac ako mesiaci žiadne skutočné riešenie nevidia, pripomína APZD. Firmám tak reálne má hroziť, že sa dostanú do vážnych ekonomických problémov s dopadom na zamestnanosť.

Dlhodobo čakajú na riešenie

Prvé negatívne príklady už majú byť viditeľné v podnikoch Slovalco a OFZ, ktoré boli nútené zavrieť výrobu. Asociácia tvrdí, že hoci na potrebu správneho a konkurencieschopného nastavenia Environmentálneho fondu poukazovali dva roky, do dnešného dňa sa tak nestalo.

„Samozrejme, že vysoké ceny elektrickej energie pociťujú ako prvé vysoko energeticky náročné spoločnosti. Energie tvoria veľkú časť ich výrobných nákladov. Problémy ale začínajú mať už aj fabriky z chemického, sklárskeho, strojárskeho, automobilového či potravinárskeho priemyslu,“ približuje situáciu v priemysle Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.

Spoliehať sa na Brusel vraj nestačí

Namiesto prijatia potrebných riešení asociácii malo byť komunikované, že sa Slovensko prispôsobí riešeniam z Bruselu.

„Návrhy Bruselu smerujúce k významnej reforme trhu s elektrinou, podľa ktorých by plyn už nemal mať tak významný vplyv na cenu elektriny, priemyslu určite pomôžu. Konečná podoba týchto opatrení však bude vznikať ešte niekoľko týždňov,“ upozornil Alexej Beljajev, prezident APZD.

Ozrejmil, že Česká republika opatrenia pre podporu priemyslu i obyvateľstva prijala, a to napriek tomu, že je predsedajúcou krajinou EÚ.

„To nám jasne naznačuje, že pasívne čakať na prijatie spoločného európskeho riešenia nie je racionálne. Je to hazard vedúci k zatváraniu ďalších spoločností, recesii a hromadnému prepúšťaniu,“ pokračoval.

Konať treba rýchlo

Slovenskú vládu preto asociácia žiada o okamžité otvorenie národných schém, ktoré by firmám naprieč celým priemyselným spektrom kompenzovali zvýšené náklady za energie.

Opatrenia by podľa nej mohli financovať z nevyčerpaných štrukturálnych fondov, z Plánu obnovy a odolnosti SR alebo z Envirofondu.

Zároveň apeluje na schválenie novely zákona č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá stanoví predvídateľné podmienky fungovania Envirofondu, porovnateľné s ostatnými priemyselnými krajinami EÚ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko