Na hlavný obsah

Špeciálny prokurátor zamietol sťažnosť Borguľu, ostáva obvinený

Konal tak aj pri sťažnostiach ďalších obvinených v korupčnom prípade.

Špeciálny prokurátor zamietol sťažnosť Borguľu, ostáva obvinený
Na snímke Martin Borguľa (Sme rodina). Foto: TASR

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic svojím uznesením zamietol sťažnosť poslanca Národnej rady SR Martina Borguľu (Sme rodina) proti obvineniu. Taktiež zamietol sťažnosti ďalších obvinených v korupčnom prípade. V utorok (6. 9.) o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

„Špeciálny prokurátor 25. 8. 2022 svojím uznesením zamietol sťažnosti obvinených R. R., P. P., P. M., M. B. a spoločnosti S. proti uzneseniu vyšetrovateľa NAKA, ktorým bolo obvineným vznesené obvinenie pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a iné,“ uviedla.

Ďalej uviedla, že v odôvodnení svojho uznesenia sa špeciálny prokurátor podrobne vysporiadal so sťažnostnými námietkami jednotlivých osôb. Najmä s argumentáciou, že obvinení sa nedopustili korupčného konania alebo boli obeťami vydierania zo strany bývalého funkcionára NAKA.

Generálna prokuratúra informuje, že je pravdou, že v zmysle konštantnej judikatúry sa vo všeobecnej rovine za hrozbu inou ťažkou ujmou považuje aj hrozba trestným stíhaním.

„Vždy však treba prihliadať na individuálne okolnosti veci, ktoré práve v posudzovanom prípade neumožňujú posúdiť konanie, z ktorého je dôvodne podozrivý M. K., ako hrozbu inou ťažkou ujmou,“ uviedla.

Mohli hrozbu odvrátiť?

Vyšetrovateľ NAKA podľa nej správne v odôvodnení napadnutého uznesenia vystihol, že obidvaja mohli uvedenú hrozbu pomerne ľahko odvrátiť. A to jej oznámením polícii, a ak jej nedôverovali, tak napr. orgánom prokuratúry.

„Skutočnosť, že ani po zásadnej zmene pomerov vo vedení Policajného zboru, obvinení a vzatí do väzby M. K. (v trestnej veci „Judáš“), obvinení nepodali trestné oznámenie, zásadným spôsobom spochybňuje ich obhajobné tvrdenia o obave z tzv. ‚odvety‘,“ doplnila hovorkyňa GP.

Zároveň je už teraz podľa prokuratúry možné naznačiť, že ani hrozba inou ťažkou ujmou by poškodených pri trestnom čine vydierania nezbavovala trestnej zodpovednosti za podplácanie.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zdôraznil, že vznesenie obvinenia nie je rozhodnutím o vine obvinenej osoby. Na každého, kto nie je právoplatne odsúdený sa vzťahuje princíp prezumpcie neviny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko