Na hlavný obsah

Švédska pobrežná hliadka objavila už štvrtý únik plynu v plynovodoch Nord Stream

Podľa EÚ a jej politikov ide o úmyselné útoky

Švédska pobrežná hliadka objavila už štvrtý únik plynu v plynovodoch Nord Stream
Únik plynu z plynovodu Nord Stream 2 pod vodnou hladinou. Foto: forsvaret.dk

Švédska pobrežná hliadka objavila už skôr tento týždeň štvrtý únik plynu z poškodených plynovodov Nord Stream. Informoval o tom švédsky denník Svenska Dagbladet s odvolaním sa na hovorcu pobrežnej stráže.

Na mieste úniku, ktoré sa nachádza južne od Švédska, sa teraz pohybuje plavidlo hliadky, dodal hovorca.

Podľa EÚ aj európskych politikov stoja za poškodením plynovodov úmyselné útoky. Zatiaľ však nie je jasné, čo presne poškodenie spôsobilo. Rusko odmietlo, že by bolo za škody zodpovedné a naopak spomínalo Spojené štáty.

Ako vo štvrtok (29. 9.) uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová, k únikom došlo vo výlučnej ekonomickej zóne Dánska a Švédska, ktoré vraj podľa nej spadajú pod kontrolu amerických spravodajských služieb.

„Pokiaľ ide o to, čo sa stalo. Šíria sa správy, že išlo o údajne neutrálne vody. Ide ale o výlučné ekonomické zóny Dánska a Švédska, krajiny veľmi naviazané na NATO, ktoré sú plné amerických zbraní a tie sú plne pod kontrolou amerických tajných služieb,“ povedala Zacharovová v relácii známeho prokremeľského moderátora Vladimira Solovjova.

Výbuchy na dne Baltského mora

Škandinávski seizmológovia informovali, že v pondelok zaznamenali na dne Baltského mora výbuchy, jeden slabší a druhý silnejší. Explózie potvrdili aj seizmológovia v Dánsku, Fínsku a Nórsku.

Plyn uniká vo veľkom množstve na rôznych miestach blízko dánskeho ostrova Bornholm, podľa agentúry AP ide o medzinárodné vody, dve miesta sa nachádzajú blízko Dánska a dve blízko Švédska.

Aj podľa dánskej predsedníčky vlády Mette Frederiksenovej sú úniky v plynovodoch dôsledkom „úmyselnej akcie“.

Dánsky minister pre energetiku Dan Jörgensen dodal, že veľkosť dier v poškodených plynovodoch, ktoré sú 70 až 80 metrov pod hladinou mora, je taká, že ich nemohla spôsobiť napríklad lodná kotva.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet