Na hlavný obsah

Tajfún v Južnej Kórei si vyžiadal dve obete, desať ľudí je nezvestných

Desaťtisíce domácností ostali bez elektriny.

Tajfún v Južnej Kórei si vyžiadal dve obete, desať ľudí je nezvestných
Južnú Kóreu zasiahol tajfún Hinnamnor. Foto: twitter/Inquirer

Dve obete si v utorok (6. 9.) vyžiadal v Južnej Kórei tajfún Hinnamnor a desať ľudí zostalo po jeho vyčíňaní nezvestných. Oznámili to miestne úrady.

Hinnamnor – jeden z najsilnejších tajfúnov v Južnej Kórei za uplynulé desaťročia – zasiahol v noci najprv juhokórejský ostrov Čedžu. Následne sa vyzúril pri prístavnom meste Pusan, kde obrovské vlny a silný lejak poškodili pri pobreží cesty a obchody.

V juhokórejskom meste Pchohang zahynula 75-ročná žena, ktorú strhla prívalová voda na ceste, keď sa aj s manželom a dcérou snažila prírodnému živlu utiecť, oznámili miestne úrady. Dodali, že v tomto meste je nezvestných deväť osôb, pričom po ôsmich z nich pátrajú v parkovacích garážach, ktoré zaplavila voda.

Výpadky elektriny hlásia aj z Japonska

V meste Kjongdžu našli záchranári mŕtvu ženu v zrútenom dome. V Ulsane je nezvestný 25-ročný muž, ktorého pod vplyvom alkoholu strhla prívalová voda.

Viac ako 60 000 juhokórejskej domácností zostalo pre vyčíňanie tajfúnu bez elektriny. Tamojšie úrady zatvorili v rámci preventívnych opatrení viac ako 600 škôl po celej krajine a miestni dopravcovia prerušili 250 vnútroštátnych letov. Služby začali postupne obnovovať po tom, ako tajfún Hinnamnor zamieril k japonskému pobrežiu.

Na tajfún sa pripravovala aj KĽDR. Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliadal na stretnutie v Pchjongjangu, ktorého cieľom bolo posúdiť pripravenosť krajiny, uviedli v utorok (6. 9.) štátne médiá. Odborníci tvrdia, že Severná Kórea je v dôsledku odlesňovania obzvlášť zraniteľná voči záplavám a silným dažďom.

V utorok ráno sa Hinnamnor nachádzal nad Japonským morom, približne 100 kilometrov od ostrova Cušima, vyplýva z údajov japonskej meteorologickej agentúry. V japonskom juhozápadnom regióne Kjúšu hlásilo výpadky elektriny viac ako 35 000 domácností.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet