Na hlavný obsah

V Tirolsku zvíťazili ľudovci, avšak s najhorším výsledkom v dejinách

Účasť voličov dosiahla 65 percent.

V Tirolsku zvíťazili ľudovci, avšak s najhorším výsledkom v dejinách
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Konzervatívna Rakúska ľudová strana (ÖVP) kancelára Karla Nehammera zvíťazila v nedeľňajších (25. 9.) voľbách v spolkovej krajine Tirolsko. Na svoje konto si však so ziskom 34,7 percenta hlasov pripísala historicky najhorší výsledok. Informovala o tom agentúra APA.

V predchádzajúcich voľbách v roku 2018 dostali ľudovci 44,3 percenta hlasov. Ich doteraz najhorší výsledok v Tirolsku bol 39,3 percenta.

Na druhej priečke sa podľa konečných výsledkov umiestnila pravicovo-populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ) so ziskom 18,8 percenta hlasov. Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) skončila tretia (17,5 percenta). Zelení, koaličný partner ÖVP, dostali 9,2 percenta hlasov, no pokračovanie tohto spojenectva už nie je matematicky možné.

Účasť voličov dosiahla 65 percent, o päť percent viac ako pred štyrmi rokmi.

„Prehrali sme, sme si toho vedomí,“ povedal líder kandidátky ÖVP Anton Mattle. Uviedol, že urobí sa všetko pre to, aby ľudovci opäť získali dôveru občanov. Zároveň vylúčil koalíciu s FPÖ.

Podľa analytikov vytvoria ľudovci v Tirolsku, kde sú pri moci 77 rokov, koalíciu s SPÖ.

Najdôležitejšími témami volieb boli podľa prieskumu ISA/SORA pre verejnoprávnu televíziu ORF inflácia, zabezpečenie dodávok energií a cenovo dostupné bývanie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet