Na hlavný obsah

Vernon vyhral aj 1. etapu Okolo Slovenska, má žltý i zelený dres

Lídrom vrchárskej súťaže je Slovák.

Vernon vyhral aj 1. etapu Okolo Slovenska, má žltý i zelený dres
Na snímke britský cyklista Ethan Vernon z tímu Quick-Step Alpha Vinyl. Foto: TASR

Britský cyklista Ethan Vernon v stredu (14. 9.) dosiahol druhé víťazstvo na 66. ročníku pretekov Okolo Slovenska. Jazdec stajne Quick-Step Alpha Vinyl vyhral po prológu v Petržalke aj 1. etapu, udržal si žltý dres pre celkového lídra a má aj zelený dres pre najlepšieho v bodovacej súťaži.

V Trnave sa presadil v záverečnom špurte na 142,3 km dlhej trasu zo Šamorína. Druhý finišoval Rus Gleb Syrica (Astana Kazachstan) a tretí bol Talian Giovanni Lonardi (EOLO-Kometa).

Stredajšia trať ponúkla tri rýchlostné prémie a jednou horskú na Červenom kameni (1,5 km, 6,3%). Pred začiatkom etapy odstúpili David Dekker (Jumbo-Visma) a Tim Wollenberg (Santic-Wibatech).

Cyklistom v úvode etapy robil spoločnosť slabý dážď a teplota vzduchu bolo okolo 20 stupňov. Po desiatich kilometroch sa sformoval únik, do ktorého sa dostala šestica Diego Pablo Sevilla Lopez (EOLO-Kometa), Jasper Haest (VolkerWessels), Marcin Budzinski (HRE Mazowsze Serce Polski), Nik Cemažar (Adria Mobil), Bryan Olivo (Friuli ASD) a domáci zástupca Matúš Štoček (ATT Investments).

Lídrom vrchárskej súťaže je Slovák

Po 25 km mali k dobru necelé tri minúty pred pelotónom, ktorý viedli jazdci Quick-Stepu. Tí celý deň pracovali pre Vernona, najväčšieho favorita v hromadnom špurte. Prvú rýchlostnú prémiu v Senci vyhral Haest, Štoček bol štvrtý.

Nasledovala jediná horská prémia na Červenom kameni a prvý na nej bol slovenský pretekár. Stal sa tak novým lídrom vrchárskej súťaže a vo štvrtok (15. 9.) bude jazdiť v bodkovanom drese.

Potom už pelotón začal sťahovať manko a po rýchlostnej prémii v Borovej, ktorú vyhral Olivo, strácal už len okolo minúty a pol. V balíku prišlo k pádu, no Lorenzo Gobbo (Biesse-Carrera) po ošetrení pokračoval ďalej.

Po prvom prejazde Trnavou 41 km pred cieľom mal únik k dobru už len minútu a o ďalších desať len pol. Šestica na čele však spolupracovala a ešte sa snažila sťažiť balíku záver. Na méte 25 km pred cieľom mal už len päťčlenný únik k dobru iba 18 sekúnd.

Záverečnú rýchlostnú prémiu vyhral Štoček a stal sa aj najbojovnejším pretekárom etapy. V závere sa pokúsilo o únik ešte niekoľko pretekárov, ale o víťazovi sa rozhodol v očakávanom záverečnom špurte. Ten zvládol najlepšie Vernon, ktorý si pripísal na konto tretí etapový triumf….

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport