Na hlavný obsah

Vojenská pomoc Ukrajine musí pokračovať, vyzvalo Estónsko Západ

Politická vôľa nesmie ochabovať, dodala premiérka.

Vojenská pomoc Ukrajine musí pokračovať, vyzvalo Estónsko Západ
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Západná vojenská pomoc Ukrajine je pre tento štát dôležitá v jej vojne proti invázii Ruska. Politická vôľa v nej pokračovať nesmie ochabovať, tvrdí estónska premiérka Kaja Kallasová s odkazom na najnovšie frontové úspechy ukrajinskej armády. Píše o tom agentúra DPA.

„Prebiehajúca protiofenzíva dokazuje, že vojenská pomoc posúva Ukrajinu bližšie k víťazstvu a mieru. Musíme našu pomoc a dodávky zbraní zvyšovať, aby sa agresia Ruska skončila čo najrýchlejšie,“ povedala v sobotu (17. 9.) predsedníčka estónskej vlády vo svojom príhovore na zasadaní Vojenského výboru NATO v Tallinne.

Ukrajinská armáda v rámci svojej protiofenzívy v poslednom čase znovu dobyla územie na východe krajiny. „Nedávna bojová porážka Ruska (v Charkove) ukazuje, že pomoc Západu je účinná,“ nechala sa počuť Kallasová.

V pokračovaní pomoci Ukrajine vyzval svojich kolegov z členských štátov NATO na tallinnskom vojenskom zasadaní aj náčelník generálneho štábu estónskych ozbrojených síl generálporučík Martin Herem.

„Ak chceme zachovať svetový poriadok tak, ako ho poznáme, Ukrajina musí zvíťaziť. Všetci si musíme uvedomiť, že (pomoc Ukrajine) nie je šprint, ale maratón,“ povedal veliteľ armády Estónska, baltickej krajiny susediacej s Ruskom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet