Na hlavný obsah

Vojna na Ukrajine zintenzívnila spoluprácu armád Vyšehradskej štvorky

Ide o spoluprácu vo viacerých oblastiach.

Vojna na Ukrajine zintenzívnila spoluprácu armád Vyšehradskej štvorky
Na snímke sprava štátny tajomník národnej obrany Poľska Marcin Ociepa, ministerka obrany ČR Jana Černochová, minister obrany SR Jaroslav Naď a minister obrany Maďarska Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Foto: TASR

Armády krajín Vyšehradskej štvorky (V4) od začiatku vojny na Ukrajine ešte zintenzívnili svoju spoluprácu. Netýka sa to len priamej vojenskej pomoci Ukrajine.

Spolupracujú aj v oblasti spoločných cvičení, zbrojárskej výroby a tiež mierových misií, na ktorých sa krajiny V4 zúčastňujú na Balkáne a v Afrike. Informovali o tom ministri obrany V4.

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) na Ukrajine ide okrem priamej vojenskej pomoci aj o spoluprácu v oblasti humanitárnej pomoci, hybridných hrozieb, o pomoc zdravotníkom či pri výcviku vojakov.

Pripravuje sa aj pomoc v oblasti odmínovania území, v ktorej majú vojaci V4 skúsenosti. „Na ďalšej pomoci Ukrajine sa zhodli všetky štyri krajiny V4,“ zdôraznil.

Ministri hovorili aj o spolupráci v súvislosti so vznikom ďalšej bojovej skupiny EÚ, ktorá bude v pohotovosti už v prvej polovici budúceho roku.

Modernizácia armád krajín V4

Podľa českej ministerky obrany Jany Černochovej je zhoda nielen v oblasti posilňovania mierových misií, ale aj v oblasti modernizácie armád. „Vo všetkých krajinách V4 bola doteraz modernizácia armád takpovediac na chvoste. Teraz musíme doháňať to, čo sa v predchádzajúcom období neuskutočnilo,“ konštatovala.

Krajiny V4 sa v tejto súvislosti dohodli aj na spolupráci v oblasti zbrojárskeho priemyslu. „Časť vojenskej techniky máme totiž spoločnú,“ pripomenula.

Podľa Naďa sa už v tomto smere realizujú projekty na bilaterálnej úrovni, ale do budúcnosti sa plánuje aj spolupráca v zbrojárskej výrobe viacerých krajín V4.

Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky v súvislosti s vojnou na Ukrajine uviedol, že jeho krajina bude podporovať také riešenia, ktoré umožnia dosiahnuť čo najskôr mier.

Naď ocenil aj aktuálnu leteckú pomoc pri ochrane hraníc Slovenska zo strany Poľska a Česka. „Mali sme diskusiu o tom, že by sa do ochrany hraníc zapojilo aj Maďarsko,“ podotkol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet