Na hlavný obsah

Von der Leyenová: Úniky plynu z plynovodov boli dôsledkom sabotáže

Zatiaľ nie je jasné, čo úniky vyvolalo.

Von der Leyenová: Úniky plynu z plynovodov boli dôsledkom sabotáže
Únik plynu z plynovodu Nord Stream 2 pod vodnou hladinou. Foto: forsvaret.dk

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok (27. 9.) označila úniky plynu z dvoch plynovodov smerujúcich po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka za „akt sabotáže“. Informovala o tom agentúra AFP.

„Akékoľvek úmyselné narušenie aktívnej európskej energetickej infraštruktúry je neprijateľné a povedie k čo najráznejšej reakcii,“ uviedla von der Leyenová na Twitteri. Dodala, že podľa nej je teraz prvoradé vyšetrenie incidentov.

Všetky dostupné informácie nasvedčujú tomu, že trojica únikov na plynovodoch Nord Stream nevznikla náhodou, ale bola výsledkom úmyselnej akcie. V mene Európskej únie to uviedol aj šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Dodal, že akékoľvek úmyselné narušenie energetickej infraštruktúry v Európe vyústi do masívnej reakcie.

Lotyšský minister zahraničia Edgars Rinkévičs na twitteri napísal, že týmto incidentom vstúpil kontinent do novej fázy hybridnej vojny. Za eskaláciu situácie na Ukrajine považuje úmyselné poškodenie plynovodov aj poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Plyn má unikať najmenej týždeň

Dánsky minister energetiky a životného prostredia Dan Jörgensen povedal, že plyn bude unikať najmenej týždeň, kým sa plynovody medzi Ruskom a Nemeckom úplne vyprázdnia, až potom bude možné poškodené miesta podrobnejšie preskúmať.

„NATO a EÚ by mali (úmyselné útoky na Nord Stream) brať vážne a patrične na ne reagovať,“ uviedol Rinkévičs, ktorý o veci telefonicky hovoril so šéfom dánskej diplomacie Jeppom Kofodom. Dánsky minister obrany Morten Bodskov v stredu situáciu preberal so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom, podľa neho sa zhodli, že aliancia by mala lepšie chrániť kritickú infraštruktúru v členských krajinách.

„Rusko je v Baltskom mori silno vojensky prítomné a my očakávame, že bude ďalej špehovať zbraňami,“ uviedol Bodskov. Podľa neho potrvá jeden až dva týždne, kým bude bezpečné preskúmať miesta, kde sú plynovody poškodené, a zistiť, čo sa tam stalo.

Ani jeden z poškodených plynovodov v čase úniku nebol v prevádzke. Ich poškodenia však zmarili aj posledné nádeje, že Európa by mohla pred začiatkom zimy ešte dostať plyn cez Nord Stream 1.

Zatiaľ nie je jasné, čo úniky vyvolalo. Ale aj ďalší európski politici a bezpečnostní experti tvrdia, že ich zrejme spôsobili trhliny v plynovodoch spôsobené sabotážou.

USA sú pripravené Európe pomôcť

Spojené štáty sú pripravené pomôcť európskym spojencom v oblasti energetickej bezpečnosti v súvislosti so zistenými únikmi plynu na plynovodoch Nord Stream. Uviedli tiež, že analyzujú informácie, či ide o dôsledok útoku alebo nejaký druh sabotáže.

Podľa agentúry AFP sa takto vyjadril americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. „Ak sa to potvrdí, zjavne to nie je v záujme nikoho,“ dodal.

Podľa Blinkena tieto úniky nebudú mať významný vplyv na energetickú odolnosť Európy. Za rozhodujúci faktor označil to, že sa pracuje na riešení energetickej bezpečnosti pre Európu a „v tejto súvislosti aj pre celý svet, a to tak krátkodobo, ako aj dlhodobo.“

Poukázal i na úsilie USA zvýšiť dodávky skvapalneného zemného plynu. To sa zintenzívnilo od invázie ruskej armády na Ukrajinu, keďže spojenci Spojených štátov – najmä Nemecko – sa snažia znížiť svoju závislosť od ruskej energie.

Poradca pre národnú bezpečnosť USA Jake Sullivan označil úniky plynu z plynovodov Nord Stream za „zjavnú sabotáž“. Potvrdil tiež pripravenosť USA podieľať sa na zaistení energetickej bezpečnosti Európy.

Prevádzkovateľ plynovodov, konzorcium Nord Stream, podľa svojho hovorcu priznal, že „incident, pri ktorom sa v ten istý deň vyskytnú ťažkosti v troch potrubiach súčasne, nie je bežný“.

Je za tým Rusko?

Podľa predstaviteľov Ukrajiny za únikmi plynu z potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 je Rusko. Ukrajina tiež deklarovala, že toto konanie sa nerovná „ničomu inému ako teroristickému útoku“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet