Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Výsledky vyhľadávaní na tiktoku sú plné dezinformácií

Týkajú sa správ o politike, klimatickej zmene, koronavíruse či vojne na Ukrajine.

Výsledky vyhľadávaní na tiktoku sú plné dezinformácií
Na ilustračnej snímke aplikácia tiktok. Foto: Unsplash

Sociálna sieť tiktok podáva dezinformácie používateľom, ktorí vyhľadajú správy o politike, klimatickej zmene, koronavíruse či vojne na Ukrajine. Vyplýva to zo správy zoskupenia NewsGuard, zverejnenej v stredu (14. 6.). Informovala o tom agentúra AFP.

Toxicita a nepravdivé tvrdenia predstavujú podľa štúdie „závažnú hrozbu“ na tiktoku. Ten sa pre mladých ľudí stáva online priestorom pre vyhľadávanie informácií.

NewsGuard sám seba opisuje ako „žurnalistický a technologický nástroj“, ktorý hodnotí dôveryhodnosť webových stránok a online informácií, spresňuje AFP.

Organizácia v septembri analyzovala 20 hlavných výsledkov 27 vyhľadávaní spravodajských tém na tiktoku. Z analýzy vyplynulo, že 19,5 percenta navrhovaných videí obsahovalo nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia, uvádza sa v správe.

Výskumníci spresnili, že porovnali výsledky z vyhľadávaní na tiktoku a na vyhľadávači google o informáciách súvisiacich so streľbami na školách, potratmi, koronavírusom, s americkými voľbami, ruskou vojnou na Ukrajine i ďalšími.

Nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia vo výsledkoch vyhľadávaní zahŕňali aj konšpiračné teórie presadzované hnutím QAnon či domáce recepty na hydrochlorochín. Ide o liek predpisovaný na liečbu malárie či ochorenia lupus, uvádza NewsGuard.

Sociálna sieť tvrdí, že jej prioritou je boj proti dezinformáciám

Tiktok naopak namieta, že metodika použitá v analýze je chybná a že prioritou tejto sociálnej siete je boj proti dezinformáciám. „Naše pokyny pre komunitu jasne uvádzajú, že nedovoľujeme škodlivé dezinformácie vrátane lekárskych dezinformácií, a takéto budú z platformy odstránené,“ uviedol pre AFP jeden z hovorcov tiktoku.

Bývalý viceprezident pre techniku sociálnej siete twitter Alex Roetter počas stredajšieho svedectva na pôde Senátu vo veci vplyvu sociálnych médií na národnú bezpečnosť upozornil, že čínska vláda je investorom v materskej spoločnosti TikToku s názvom Bytedance. A má stimuly na maximalizáciu zisku a zapojenie používateľov.

„Algoritmus TikTok posúva vzdelávací vedecký, inžiniersky a matematický obsah čínskej mládeži a zároveň poskytuje americkým deťom informačný kanál obsahujúci twerkovacie videá, dezinformácie a iný deštruktívny obsah,“ povedal Roetter.

Spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá môžu ťažiť z online obsahu, ktorý priťahuje pozornosť. A to napriek škodlivým účinkom, ktoré môže mať na spoločnosť, upozornil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet