Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vysokým školám hrozí kolaps, upozorňuje Slovenská rektorská konferencia

Vládu SR žiada o splnenie troch požiadaviek.

Vysokým školám hrozí kolaps, upozorňuje Slovenská rektorská konferencia
Na ilustračnej snímke študenti vysokej školy. Foto: RTVS

Slovenská rektorská konferencia (SRK) upozorňuje na to, že vysokým školám na Slovensku hrozí kolaps. Vyzýva preto vládu SR, aby zvrátila negatívny vývoj ich financovania či kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou. Ak sa tak nestane, od 17. novembra prestanú vysoké školy vyučovať. Konštatuje to vo vyhlásení, ktoré poskytla Ľubica Benková zo SRK.

„Vysoké školy sú na pokraji kolapsu. V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji. Nno dnes ani o ich dôstojnom prežití či prežití vôbec,“ zdôrazňuje konferencia.

Poukazuje na predchádzajúce škrty v rozpočte verejných vysokých škôl v rokoch 2021 a 2022 i plánovaný pokles v roku 2023 vo výške 72 miliónov eur. Za takýchto okolností nie je podľa SRK možné zabezpečiť základný chod verejných vysokých škôl.

Pripomína, že vysoké školy plnia celé spektrum poslaní a úloh. Vysokoškolský sektor je pritom rozhodujúci pre hospodársky rozvoj a kľúčový pre budovanie znalostnej spoločnosti.

Vládu SR preto vyzýva na splnenie troch požiadaviek. Žiada ju, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl a aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020.

Požaduje tiež, aby sektoru vysokých škôl kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou. A aby dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch tak, ako sa tomu deje v okolitých krajinách.

„Ak nedôjde k naplneniu týchto požiadaviek, vysoké školy od 17. novembra 2022 zatvoria svoje brány a prestanú plniť svoje poslanie,“ odkázala SRK.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko