Na hlavný obsah

Zelenskyj spochybnil význam „pseudoreferend“ v obsadených oblastiach Ukrajiny

Zároveň poďakoval spojencom.

Zelenskyj spochybnil význam „pseudoreferend“ v obsadených oblastiach Ukrajiny
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spochybnil význam oznámení o organizovaní tzv. referend v oblastiach Ukrajiny, ktoré ovládajú Moskvou podporovaní separatisti alebo sú okupované ruskými inváznymi vojskami.

Referendá o pričlenení sa k Rusku – v termíne od 23. do 27. septembra – ohlásili v utorok (20. 9.) predstavitelia proruských separatistických „republík“ na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej.

Ako aj Moskvou dosadení činitelia okupovaných častí Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

„Našu pozíciu nezmení žiaden hukot ani oznámenia. Bránime Ukrajinu, oslobodzujeme našu krajinu a hlavne neprejavujeme nijakú slabosť,“ uviedol Zelenskyj v pravidelnom večernom videopríhovore k národu.

Utorkové „mimoriadne správy“ o pripravovaných pseudoreferendách podľa neho neprinášajú nič nové a Moskva a jej spojenci s nimi neprišli po prvý raz.

Zelenskyj zároveň poďakovať všetkým spojencom Ukrajiny, ktorí odsúdili plány na zinscenovanie referend na ukrajinských územiach ovládaných Ruskom. 

„Ďakujem všetkým priateľom a partnerom Ukrajiny za masívne a dôrazné odsúdenie zámerov Ruska na organizovanie ďalších pseudoreferend,“ vyhlásil Zelenskyj. 

Severoatlantická aliancia a Spojené štáty v utorok (20. 9.) odsúdili proruskými úradmi plánované referendá o anexii častí Ukrajiny ako „fiktívne“ a vyhlásili, že ich výsledky neuznajú. V rovnakom zmysle sa vyjadrili aj Európska únia, Nemecko, Francúzsko a mnohé ďalšie západné krajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet