Na hlavný obsah

Biden vyzdvihuje odvahu protestujúcich v Iráne

Amíníovej smrť vyvolala niečo, čo sa upokojí za dlhý čas, tvrdí.

Biden vyzdvihuje odvahu protestujúcich v Iráne
Protest proti úmrtiu mladej Iránky. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden vyzval predstaviteľov Iránu, aby nepodnikali násilné akcie proti demonštrantom vo svojej krajine.

V Islamskej republike sa už niekoľko týždňov konajú protesty v odozve na smrť 22-ročnej Mahsy Amíníovej. Tú v polovici septembra zadržala v Teheráne mravnostná polícia za to, že porušila prísne predpisy týkajúce sa ženského oblečenia.

Biden je podľa svojich slov „ohromený“ týmito hromadnými protestmi. Spojené štáty plne stoja za „odvážnymi Iránkami“, uviedol šéf Bieleho domu v piatok (14.10.) v prejave v kalifornskom meste Irvine.

„Irán musí prestať s násilím proti svojim občanom, ktorí si len jednoducho uplatňujú svoje základné práva,“ nechal sa počuť Biden, ako ho citovala agentúra DPA.

„Som ohromený tým, čo (Amíniovej smrť) dokázala v Iráne prebudiť. A prebudila niečo, čo sa – myslím si – upokojí len za dlhý, dlhý čas,“ povedal Biden s tým, že ženy i muži by mali mať právo na slobodu vyjadrovania a zhromažďovania.

„Ženy po celom svete sa prenasledujú mnohorakým spôsobom. Ale mali by si môcť obliekať v mene Božom to, čo si chcú obliekať. Nikto by im nemal hovoriť do toho, čo si majú dať na seba,“ zdôraznil americký prezident.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet