Na hlavný obsah

Budaj vymenoval osem nových riaditeľov správ národných parkov

Chýba už len riaditeľ Tatranského národného parku.

Budaj vymenoval osem nových riaditeľov správ národných parkov
Na snímke minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Foto: TASR

Osem správ národných parkov má nových riaditeľov. V stredu (12. 10.) ich vymenoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Na pozíciu riaditeľa najstaršieho Tatranského národného parku (TANAP) nevymenoval nikoho.

Chýba riaditeľ najstaršieho národného parku

Na riaditeľa TANAP sa tiež uskutočnilo výberové konanie. Do druhého kola postúpili dvaja uchádzači, z ktorých jeden sa rozhodol nepokračovať. Vymenovať tak mal Pavla Majka, ktorý funkciu riaditeľa doteraz zastáva.

Majko však musí Budajovi vysvetliť podozrenia, ktoré sa voči nemu objavili. „Bude vymenovaný až vtedy, keď uspokojivo zodpovie a obháji svoju osobnú integritu,“ poznamenal Budaj.

Vymenovanie nových šéfov je podľa Budaja krokom k tomu, aby malo Slovensko autonómne, silné a zaujímavé národné parky. Pred niektorými riaditeľmi stojí úloha dokončiť zonáciu.

„Dnes už nebudú len tou záchrannou brzdou, ktorá má v krízových momentoch ochrániť prírodné hodnoty, ale budú silnými partnermi pri rozvoji regiónov v národných parkoch,“ povedal Budaj.

Prvou úlohou nových riaditeľov je zriadenie rád národných parkov. Ich súčasťou budú podľa Budaja účastníci života v národných parkoch, ako starosta, učitelia, lesníci, poľovníci či podnikatelia v cestovnom ruchu.  

Riaditeľ Odboru riadenia národných parkov envirorezortu Matej Dobšovič priblížil, že členovia rád sú už známi, majú aj menovacie dekréty. Rady však ešte nezasadali. „Po zmenách na riadiacich postoch je potrebné zapracovať tieto zmeny. Zasadnúť by po menovaní riaditeľov mohli po krátkej dobe,“ poznamenal Dobšovič.

Noví riaditelia národných parkov sa hľadali po tom, čo národné parky prešli reformou. Zabezpečila sa tak jednotná správa štátnych pozemkov na ich území. Zriadenie deviatich správ národných parkov ako samostatných organizácií ochrany prírody sa udialo k 31. marcu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko