Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Česko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom o 45 dní

Konkrétne do 12. decembra.

Česko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom o 45 dní
Českí policajti na hranici so Slovenskom. Foto: ČTK/Václav Šálek

Dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom sa predĺžia o 45 dní, nie o 15 ako vo štvrtok (27. 10.) informoval český premiér Petr Fiala. Potvrdil to hovorca českého ministerstva vnútra Ondřej Krátoška.

Fiala na tlačovej konferencii po štvrtkovom rokovaní vlády uviedol, že Česko kontroly predĺži o 15 dní. Jeho slová však neskôr korigoval rezort vnútra.

Krátoška upresnil, že jedno predĺženie je skutočne o 15 dní, vláda však vo štvrtok schválila naraz dve predĺženia, druhé o 30 dní.

„To prvé, o tých 15 dní je podľa článku 28, odstavec tri a ďalších 30 dní je podľa článku 25, odstavec tri Schengenského hraničného kódexu,“ povedal Krátoška.

Kontroly na hraničných priechodoch tak budú trvať až do 12. decembra. Podľa rezortu vnútra bude polícii minimálne ďalších 15 dní naďalej pomáhať 80 vojakov a 60 príslušníkov Colnej správy ČR.

Potrebné opatrenie

„To je opatrenie, ktoré naozaj nerobíme radi, ale situácia to vyžaduje,“ povedal Fiala. Zavedenie kontrol podľa neho prinieslo výsledky.

„Znižujeme nelegálnu migráciu a bránime tomu, aby sa táto cesta nelegálnej migrácie smerom do Európy a do Českej republiky posilňovala alebo dlhodobo etablovala,“ spresnil predseda vlády.

Opatrenie musí byť podľa jeho slov v platnosti tak dlho, ako to bude potrebné. „Uvidíme ďalej, ako sa tá situácia bude vyvíjať,“ uviedol premiér a dodal, že prebiehajú intenzívne rokovania na úrovni ministrov vnútra.

Pripomenul, že on o situácii hovoril minulý týždeň so slovenským premiérom Eduardom Hegerom.

Podľa Fialu musí Česko reagovať na to, čo sa deje v okolitých štátoch. S tým súhlasí aj minister financií Zbyněk Stanjura, ktorý zdôraznil, že Nemecko predĺžilo kontroly na hraniciach s Rakúskom o šesť mesiacov.

Naznačil, že Česko bude pravdepodobne chcieť kontroly predĺžiť aj po 28. novembri, keď už bude potrebovať notifikáciu Európskej komisie.

Zadržali takmer 5 500 nelegálnych migrantov

Za posledný deň podľa údajov českej polície na sociálnej sieti twitter zadržali na hraniciach 212 nelegálnych migrantov a jedného prevádzača. Na základe readmisnej dohody poslali 83 z nich späť na Slovensko.

Celkovo od zavedenia dočasných kontrol na česko-slovenskej hranici zadržali príslušníci českej polície, colnej správy a armády takmer 5 500 nelegálnych migrantov a 74 prevádzačov.

Dočasné kontroly na 27 bývalých hraničných priechodoch a na tzv. zelenej hranici fungujú od 29. septembra.

Zapríčinil to zvyšujúci sa počet utečencov pôvodom najmä zo Sýrie, ktorí smerujú prevažne z Turecka do Nemecka a Rakúska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet